NAPÚT 2008/5., 100–102. oldal
Tartalom
Johann Schuth A magyarországi németek irodalma és művészete
Faragó Tímea Szivárványban a szín
|
|
Pfiszterer Angelika
Kulturális körkép
A német nemzetiségi oktatás jelenlegi helyzete ismert történelmi események (az asszimiláció, a kitelepítés) hatására alakult ki. A német nyelv, beleértve a Magyarországon beszélt dialektusokat, elveszítette vezető szerepét a magyarországi németek nyelvhasználatában. Ennek megfelelően az oktatás elsőrendű feladata, hogy a tanulókat visszavezesse az elődeik által beszélt nyelvhez. Különös figyelmet fordít ezzel párhuzamosan a kultúra megtartására és ápolására, a magyarországi németek szokás- és hagyományvilágával való megismertetésükre és ezek révén identitásuk kialakítására. Napjainkban mintegy 300 általános iskolában folyik német nemzetiségi oktatás. Az iskolák túlnyomó része ún. nyelvoktató iskola, mely heti öt órában biztosítja a tanulóknak a nyelv elsajátításának a lehetőségét. Ezek nem tekinthetők valódi nemzetiségi intézményeknek, mivel csak nyelvet oktatnak. Minőségileg magasabb fokot jelentenek az ún. két tanítási nyelvű iskolák, amelyekben a közismereti tárgyak tanításának nyelve legalább 50%-ban a német. Az ilyen általános iskolák száma 25 és 30 között ingadozik. Két tanítási nyelvű német nemzetiségi középiskola 11 található Magyarországon. A kulturális autonómia kiteljesedése jegyében a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata a törvényi lehetőségekkel élve két intézményt saját fenntartásba vett, a pécsi Koch Valéria Iskolaközpontot és a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumot.
A nemzetiségi iskolák fő feladata a kommunikatív képességek fejlesztése mellett a múlt megismertetésével a tanulók azonosságtudatának kialakítása és formálása. Az iskolában az oktatásnak a német nyelv és irodalom a két fő területe, amely kiegészül a német nemzetiségről szóló ismeretekkel. A nemzetiségi intézmények az óvodás kortól az érettségiig biztosítják a német anyanyelv elsajátításának lehetőségét. Sajnálatos módon a pedagógusképzés nem fedi le az iskolai élet minden területét. Elsősorban német szakosokat bocsát ki falai közül, a készségtárgyak tanításához azonban nem biztosítja kellő számban a megfelelő felkészültségű tanárokat.
A magyarországi németek kultúrájának fennmaradása érdekében különböző országos hatáskörű szervezetek tevékenykednek, amelyeknek a Haus der Ungarndeutschen (HdU, Magyarországi Németek Háza) ad helyet. A Budapesten, a Lendvay utca 22. szám alatt található házat 1998 nyarán kezdték átépíteni. A kialakításhoz jelentős összeggel járult hozzá a Német Szövetségi Köztársaság Belügyminisztériuma. A ház 2000 augusztusában készült el. Az eredeti terv alapján az objektum a kultúrát ápoló országos hatáskörű szervezetek székháza lett. Itt kapott helyet a Landesrat Ungarndeutscher Chöre, Kapellen und Tanzgruppen (Landesrat, Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa), a Gemeinschaft Junger Ungarndeutscher (GJU, Magyarországi Ifjú Németek Közössége), a Bund Ungarndeutscher Schulvereine (BUSCH, Magyarországi Német Iskolaegyletek Szövetsége), a Jakob-Bleyer-Gemeinschaft (Bleyer Jakab Közösség), a Zentrum – Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ, a Verband Ungarndeutscher Autoren und Künstler (VUdAK, Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége) valamint a Neue Zeitung szerkesztősége. Ezen szervezetek jelképes áron bérlik az irodákat. Az épületet a Deutsches Haus Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Kft. üzemelteti. Található itt még egy könyvtár, egy rendezvényterem, egy vendégszoba és egy étterem is. A könyvtár elsősorban német nemzetiségi témájú, illetve német irodalmi, nyelvészeti, országismereti könyvekkel, hanghordozókkal és filmekkel áll az olvasóközönség rendelkezésére. A házban kapott helyet a stuttgarti székhelyű Institut für Auslandsbeziehungen (ifa, Külföldi Kapcsolatok Intézete) kultúrmenedzsere is, akinek a feladatai közé tartozik különböző rendvények megszervezése és az interkulturális dialógus elősegítése. A rendezvényterem sokszínű kulturális rendezvényeknek (kiállítás, felolvasás, előadás, borkóstoló stb.) ad otthont. A programokról bővebb információ a www.hdu.hu honlapon található.
A Landesrat a magyarországi németség legnagyobb taglétszámú, valamennyi németek lakta megyét felölelő egyesülete. Céljai és feladatai között szerepel a hazai német népi kulturális hagyományok ápolása, fejlesztése, valamint az ifjúság kulturális képzésének és továbbképzésének támogatása. A szakmai munka az egyes szekciókban (ének, zene, tánc, egyházzene) igen magas szinten folyik, tevékenységüket a részterületek képviselői országosan is összehangolják. Egy bemutató és minősítő rendszer kiépítésével háromévente az ének, zene, ill. tánc szekcióban országos fesztivált tartanak, amelyeket regionális fesztiválok előzik meg. A Landesrat 2003-ban hozta létre a Jugendauswahlorchestert (JAO, Magyarországi Német Ifjúsági Válogatott Fúvószenekar), amely egy reprezentatív zenekar a hazai német ifjúsági zenészgeneráció kinevelésére. A Magyarországon megjelentetett német nyelvű egyházi kiadványok, valamint az egyházi és világi népdalok gyűjtése, rendezése és kiadása is a Landesrat fontos feladatai közé tartozik.
A magyarországi németek egyik legjelentősebb vidéki központja Pécs. Itt található a Lenau Ház, amely Németország és német civil szervezetek anyagi segítségével épült. Kiállításoknak, irodalmi esteknek, felolvasásoknak, valamint továbbképzéseknek biztosít helyet. A Lenau Ház a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület (Lenau Verein) székhelye. A Lenau Egyesület segíti a magyarországi németek kulturális azonosságtudatának helyreállítását és erősítését, támogatja a német anyanyelv ápolását és használatát, a német hagyományok, szokások és a kulturális örökség gondozását. Az egyesület célja továbbá a magyarországi németség történelmének tudatosítása és a kulturális kapcsolatok kialakítása Németországgal. Céljuk, hogy a magyarországi német kisebbség ne szigetelődjön el, de ne is asszimilálódjon, hanem eleven hidat alkosson Németország és Magyarország között. Célja elérése érdekében az egyesület hazai és külföldi szervezetekkel és magánszemélyekkel működik együtt. A Lenau Egyesület keretein belül négy közösség működik. A Német Klub a legaktívabb alapító tagokból áll. A rendezvények (előadások, kirándulások, bálok stb.) minden érdeklődő előtt nyitottak. A német társalgási klubban az egyesület felnőtt tagjainak német nyelvtudását fejlesztik. A Lenau Gyermekkórus repertoárjában magyar és német szerzők művei szerepelnek. A kézimunkaszakkörben nemcsak hagyományos német díszítésű textilek készülnek, hanem e kis közösség alkalmat kínál a német nyelvjárás használatára is.
Az idők során kialakultak az évente megrendezésre kerülő programok. Az egyik legjelentősebb esemény a Magyarországi Német Önkormányzatok Napja, amely minden év januárjának második szombatján kerül megrendezésre, a kisebbségi önkormányzatok megalakulásának évfordulóján. A gálaműsor keretében kerül átadásra a magyarországi németség legmagasabb kitüntetése (Ehrennadel in Gold für das Ungarndeutschtum), három, a német nemzetiségért kiemelkedően sokat tett személyiségnek. Emellett három középiskolás és egy friss diplomás részesül Koch Valéria-díjban. A gálaműsoron azok a tánccsoportok, kórusok és zenekarok lépnek fel, amelyek a Landesrat országos fesztiváljain díjakat nyertek.
Május elején kerül megrendezésre a Magyarországi Német Vers- és Prózamondó Verseny országos döntője. Ezt megelőzően először helyi, majd megyei, végül regionális versenyeken válogatják ki a hat kategória legjobbjait. Nemcsak irodalmi német nyelven hangzanak el a művek, hanem egyre több diák vesz részt a dialektus kategóriákban is.
Programjaink nagy részét pályázati pénzekből valósítjuk meg. Németország, ezen belül is Baden-Württemberg tartomány nagyobb összegekkel járul hozzá rendezvényeinkhez. A hazai források között megemlíthetjük a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítványt (MNEKK), az Oktatási és Kulturális Minisztériumot (OKM), valamint a Miniszterelnöki Hivatalt (MEH).
A rendezvények megvalósulásához természetesen nagy szükség van lelkes önkéntesekre. A legkisebb falvakban is van tánccsoport vagy fúvószenekar, a fiatalok így a hagyományos magyarországi német tánccal és zenével nőnek fel. Azonban sajnos még ez sem elég utánpótlás kisebbségünk számára. Ennek ellenére mindig nagy örömmel tölt el, ha látom az emberek lelkesedését és tenni akarását. Mindenekelőtt nekik köszönhető, hogy a magyarországi németek kultúrája fennmarad.
|