NAPÚT 2008/5., 96–99. oldal


Tartalom

Helmut Herman Bechtel
A derék kihalás mértéke

Pfiszterer Angelika
Kulturális körkép

Johann Schuth


A magyarországi németek
irodalma és művészete



    A Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége (Verband Ungarndeutscher Autoren und Künstler, VUdAK) megalapításának tizenötödik évfordulóját ünnepeltük 2007-ben. A jubileumi év Bartl, Dechandt, Matzon képzőművészek kiállításával kezdődött Baden-Württemberg brüsszeli képviseletén. Ebben a tartományban találtak új hazát a második világháború után elűzött magyarországi németek. Az esemény politikai súlyát jelezte, hogy a megnyitót Kaltenbach Jenő, a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa tartotta, a zárórendezvényen pedig Göncz Kinga külügyminiszter-asszony és Paul Lendvai publicista beszélt.
    A VUdAK évek óta csoportos kiállítással mutatkozik be a tavaszi fesztivál ideje alatt a Magyarországi Németek Házában, Budapesten. Ennek anyagával bővítettük Bartl–Dechandt–Matzon brüsszeli anyagát, és két fiatal írónk (Stefan Valentin és Angela Korb) irodalmi és zenei közreműködésével bemutatkoztunk április 19-én a Belgiumi Németnyelvű Közösség Minisztériumában, Eupenben. Itt a közösség miniszterelnöke, Heinz Lambertz és az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára, Manherz Károly professzor nyitották meg a rendezvényt.
    Hat VUdAK-tag (Bartl, Hajdú, Lux, Matzon, Misch, Pantl) kiállítása volt látható február 9-ig a Berlini Magyar Nagykövetségen, márciusban Monheimben (Nordrhein-Westfalen), májusban a Magyar Kulturális Intézetben, Stuttgartban, szeptemberben a Magyarországi Németek Házában, Budapesten. Ehhez a kiállítás-sorozathoz egy igényes kétnyelvű katalógust is készített a potsdami Deutsches Kulturforum östliches Europa.
    Évente egyszer háromnapos szemináriumot és műhelybeszélgetéseket szervezünk, kiállítással és nyilvános felolvasással egybekötve. Idén szeptemberben Szekszárdon a Garay Gimnázium nemzetiségi tanulóinak tartottunk felolvasást, illetve kiállítást szerveztünk a Német Színházban. A VUdAK kiadásában megjelentettük Koloman Brenner verseskötetét, melyet König Róbert grafikusművész illusztrált. Josef Michaelis, aki októberben átvehette Baden-Württemberg tartomány kulturális fődíját, felolvasást tartott októberben a kitelepített németek kulturális konferenciáján Gerlingenben. König Róbert 50 grafikát állított ki a Parlamentben a magyarországi németek elűzésének 60. évfordulója alkalmából megrendezett emlékkonferencián. Számos egyéni kiállítást és felolvasást szerveztünk országszerte. Az idei eredmények az évtizedes munka gyümölcsét jelentik.
    1972. október 6-án alakult meg Budapesten a Magyarországi Németek Demokratikus Szövetségének keretén belül az Irodalmi Szekció. A szekció kezdeményezésére a Neue Zeitung, a magyarországi németek hetilapja, 1973-ban meghirdette a „Ragadj tollat” című pályázatot, ami az irodalomkedvelő olvasókat német nyelvű írásaik beküldésére buzdította. Ez volt a jelenkori hazai német irodalom kezdete. Bebizonyosodott, hogy a magyarországi németek még nem felejtették el teljesen az írást, hogy akadnak még olyan élmények, érzelmek és gondolatok, amelyeket papírra kell vetni és nyilvánosságra kell hozni. A pályázatra oly terjedelmes anyag érkezett, hogy 1974-ben összeállíthattuk a Tiefe Wurzeln című antológiát. Azóta több mint 50 irodalmi kiadvány jelent meg, először a Tankönyvkiadó gondozásában, majd 1992 óta a VUdAK-könyvek sorozatban.
    Az Irodalmi Szekció kezdettől fogva érdekelt volt a határokon átnyúló együttműködésben, sőt erre szüksége is volt. Ebben NDK-lektorok, Helmut Rudolf, Jochen Haufe, Günter Glante pozitív szerepet játszottak, még akkor is, ha a túl nagy elkötelezettséget az NDK-hatóságok gyanakvással figyelték. Miután Oskar Metzler 1985-ben megjelentette Gespräche mit ungarndeutschen Schriftstellern című könyvét, a pécsi német tanszéken működő utódjának egyszerűen megtiltották, hogy a magyarországi német írókkal kapcsolatba lépjen.
    Az ilyen és ehhez hasonló beszélgetések és szövegelemzések, melyek a műhelybeszélgetések alkalmával a lektorok, a pécsi és budapesti egyetemek germanistái között zajlottak, különösen a fiatal írók számára voltak fontosak. Az 1977-től évente egyszer megrendezett két-három napos műhelybeszélgetéseken kiemelkedő szerepet játszottak és játszanak a német kisebbségi irodalmak, s itt külön ki kell emelni a romániai német irodalom tapasztalatait és felismeréseit.
    Az Irodalmi Szekció megalakulásával egy időben Mayer Éva, a Neue Zeitung munkatársa olyan képzőművészeket kezdett bemutatni, akik a magyarországi németek soraiból jöttek, és élénk kapcsolatot ápoltak és ápolnak a mindenkori német kultúrával.
    A Magyarországi Németek Demokratikus Szövetsége először 1979-ben szervezte meg Pécsett három soroksári származású, hazai német festő – Misch Ádám, Lux Antal és Bartl József – kiállítását. E kiállítás megnyitója irodalmi-zenei programjával ünnepi esemény volt. A kiállítás rövid távon ellenreakciókat is kiváltott („A svábok megint hangoskodnak”), és állítólag Aczél György tiltotta meg, hogy a tárlat vándorkiállításként bejárja a magyarországi német falvakat, mint ahogy azt tervezték. A kiállítás ennek ellenére mérföldkővé vált, és végül is a Magyarországi Németek Szövetségén belül a Képzőművészeti Szekció megalakulásához vezetett (1982). Elnöke az NDK-ba kivándorolt, majd hazatelepült színpadtervező, Koch Aurél lett. Évente képzőművész-tábort szerveztek egy NDK-ból küldött művész részvételével, többször rendeztek csoportos kiállítást a budapesti NDK-Centrumban. A tagok többnyire hazai német kiadványokat illusztráltak. A szekció kiadta az Aurel Koch – ein ungarndeutscher Maler und Graphiker című könyvet (1981), a Bereicherung című albumot (1986) és egy információs füzetet a tagokról. A tagok művészeti elképzelése és műveik színvonala azonban túlságosan különböző volt, így aztán a neves művészek egyre inkább visszavonultak, és a szekció tevékenysége a 80-as évek végére megszűnt.
    1990 júniusában alakult meg a Magyarországi Német Írók Szövetsége. Az egyesület 1992 februárjában nyitott a képzőművészek felé, ezzel lehetőség nyílott az írók és képzőművészek együttműködésére a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetségén (Verband Ungarndeutscher Autoren und Künstler, rövidítve: VUdAK) belül.

    A szövetség céljai:
    – az irodalom és művészet támogatása révén erősíteni a magyarországi németség identitástudatát;
    – a német nyelvű írásbeliség, a Kárpát-medence irodalmi és művészeti hagyományainak megismerése, dokumentálása és publikálása;
    – a magyarországi németség múltjának, jelenének és jövőjének irodalmi, művészi eszközökkel történő feldolgozása;
    – együttműködés a német nyelvterületen működő, ill. a német kisebbségek író- és művész-szövetségeivel.

    A VUdAK-könyvek Irodalom sorozatában 1992 óta 11 kötet jelent meg, először 3000, később ezer példányban. Robert Becker verseskötete, a Faltertanz az 1999-es Frankfurti Könyvvásáron is részt vett. Ugyanott mutatta be Szende Béla a korán elhunyt Valeria Koch Stiefkind der Sprache című kötetét. Josef Michaelis pedig a Lipcsei Könyvvásáron lépett fel Zauberhut című gyermekkötetével.
    1992-ben Misch Ádám egyik kezdeményezője volt az írók és képzőművészek együttműködésének a VUdAK-on belül. Mint a VUdAK Képzőművész szekciójának elnöke fáradhatatlanul szervezett sikeres kiállításokat bel- és külföldön. Már 1992-ben részt vett a szekció a Berlinben Határtalanul címmel megrendezett magyar művészbemutatón.
    Különösen eredményes volt az esslingeni „Künstlergildé”-vel kialakult együttműködés, melynek kezdete Valeria Koch a Südostdeutsches Kulturwerk és a Künstlergilde által közösen szervezett felolvasó-körútja és Misch kiállítása volt 1992 októberében Münchenben, Stuttgartban és Esslingenben. Három írót és tizenhárom képzőművészt felvettek a Künstlergildébe, öt képzőművészt többször meghívtak a Künstlergilde évi kiállítására Regensburgba és Esslingenbe. A három soroksári művész – Bartl, Lux, Misch – kiállítás-sorozata Stuttgartban, Düsseldorfban, Nürtingenben és Berlinben is látható volt.
    A Millecentenárium alkalmából 1995-ben a VUdAK 300 példányban kiadta König Róbert Dort drunt an der Donau (Ott lenn a Dunánál) című 22 fekete-fehér linometszetet tartalmazó mappáját, mely, egy történeti dokumentumokat tartalmazó kísérőfüzettel kiegészítve, a magyarországi németek történetét dolgozza fel. E mappa lapjai számos magyarországi német intézmény, iskola falát ékesítik szerte az országban. A mappa alapul szolgált a Dort drunt an der Donau című kiállítás-sorozatnak, amely 1996-ban Stuttgartban, Esslingenben, Szekszárdon, Bólyott, Sopronban, Budakeszin, Budapesten és Pécsett is megtekinthető volt. E tárlat védnökségét Göncz Árpád köztársasági elnök vállalta, s König Róbert ezért a mappáért és kiállítás-sorozatért 1999-ben megkapta Baden-Württemberg tartomány Dunai Sváb Kulturális Díjának művészeti fődíját.
    Meg kell azonban jegyezni, hogy az 1989-es fordulat óta az irodalmi tevékenység alábbhagyott. Több író és támogató (Georg Wittmann, Claus Klotz, Szabó János germanista, Valeria Koch) halála súlyos veszteséget okozott a kicsiny alkotóközösségnek. Az új gazdasági és a szakmai kihívások – úgy tűnik – nem segítik elő az íráskedvet. Hiányzik a folyamatos kritikai dialógus. Az egyetemeken és főiskolákon történő felolvasások nemcsak az írók számára fontosak, hanem a kritikus értelmiség kialakulása szempontjából is. A közös rendezvények (kiállítások felolvasásokkal egybekötve, beszélgetések irodalmi művekről, képzőművészeti alkotásokról), mint 2007-ben Szekszárdon megrendezett jubileumi alkotótábor, közelebb hozzák egymáshoz az írókat és a művészeket, akik új impulzusokat kaphatnak alkotó munkájukhoz.
    Igyekszünk fiatalokat is bevonni az irodalmi-képzőművészeti tevékenységbe: meghirdettük pályázatunkat fiatal írók számára. Irodalmi Kávéház címen háromhavonta találkozót szerveztünk a pécsi Lenau-házban. Itt az írók és a pécsi egyetem német tanszékének germanistái elemeznek verseket, elbeszéléseket. A kávéház munkájába bevontuk a fiatalok számára kiírt irodalmi pályázat nyerteseit, egyetemi hallgatókat, és kibővítettük nyilvános felolvasással.
    A VUdAK-könyvek Képzőművészet sorozatában 6 katalógus jelent meg, de közreműködtünk további katalógusok, életművek kiadásában. Megjelent az Adam Misch életművét bemutató reprezentatív kétnyelvű könyv és az 1997-ben elhunyt Simsay Ildikó életművét bemutató katalógus. Munkácsy-díjat kapott Ede Halbauer, Josef Bartl, Tibor Budahelyi, Géza Szily. Ákos Matzon megkapta az amerikai Pollock-Krasnek Alapítvány 10 000 dolláros ösztöndíját. János Wagner Fekete ég című alkotása részt vett a Künstlergilde jubileumi kiállításán Esslingenben és Regensburgban.
    Tervezzük 15 év VUdAK szóban és képben reprezentatív album kiadását: ebben egy-egy író és képzőművész közösen mutatkozik be. Vagy az író írja le gondolatait a képzőművész alkotásához, vagy a képzőművész készít alkotást az író verséhez vagy elbeszéléséhez.

A lap tetejére