NAPÚT 2008/5., 100. oldal
Tartalom
Annie Saumont Nana
Eduardo Galeano A lázálom joga • Felhívás a röpülésre
|
|
Thomas Bernhard
A hangimitátor
A hangimitátor, aki tegnap este a sebészeti társaság vendégeként lépett föl, a Pallavicini Kastélyban tartott előadás után közölte, hajlandó eljönni velünk a Kopaszhegyre, a Bécsi Erdőbe, hogy ott bemutassa művészetét a minden művészt tárt kapukkal fogadó házban, és természetesen nem igényel tiszteletdíjat. Megkértük a hangimitátort, aki az angliabeli Oxfordból származott, de a bajorországi Lanshutban járt iskolában, és eredetileg puskaművesként dolgozott Berchtesgadenben, a Kopaszhegyen ne azt ismételje meg, amit a sebészeti társaságban adott elő, hanem teljesen más dolgot adjon elő, más hangokat utánozzon, mint a Pallavicini Palotában, s ezt ő megígérte nekünk, akiket lázba hozott a Pallavicini Kastélyban előadott műsora. A hangimitátor valóban teljesen más, többé-kevésbé ismert hangokat utánzott előttünk a Kopaszhegyen, mint a sebészeti társaság előtt. Kívánságokat is közölhettünk, amit a hangimitátor a legnagyobb készséggel teljesített. Ám amikor fölvetettük, a végén tulajdon hangját utánozza, így felelt, azt nem tudja.
Pisa és Velence
Pisa és Velence polgármesterei megállapodtak, hirtelen megbotránkoztatják városaik lakosait, akiket évszázadokon át Pisa és Velence ugyanúgy lenyűgözött. Azt határozták el nevezetesen, hogy egy éjszaka leforgása alatt titokban a pisai tornyot Velencébe, a velencei Campanilét pedig Pisába szálllíttatják, és fölállíttatják. Szándékukat azonban nem tudták eltitkolni, és pontosan azon az éjszakán, amelyen a pisai tornyot Velencébe és a velencei Campanilét Pisába akarták szállíttatni, bevitték őket a bolondok házába, természetszerűleg a pisai polgármestert a pisai bolondok házába, a velencei polgármestert a velencei bolondok házába. Az olasz hatóságok teljes mértékben bizalmasan tudták kezelni dolgukat.
Arató János fordításai
Thomas Bernhard (1931–1989) osztrák író, drámaíró; műveiben elsősorban az osztrák vidéket, polgárságot választotta témájául, melyet ironikusan, többnyire sötéten ábrázolt. Főhősei javarészt olyan különcök, akik hiába próbálják megismerni és megérteni a világot, kísérletük kudarcba fullad.
|