NAPÚT 2008/5., 5. oldal


Tartalom

Claus Klotz
Németségem

Manz József


Magyarországi németnek lenni? Úgy gondoljuk, hogy a magyarországi németség kultúrája, léte fontos részét képezi Magyarország sokszínűségének, művelődésének. A mellettünk élő Másik gondolkodásmódjának megismerése nemcsak új utakat nyithat egy számunkra ismeretlen, idegen kultúra felé, hanem önmagunk megértésében is segítségünkre lehet. Az alább következő, hol rövidebb, hol hosszabb gondolatfutamok, vallomások a Napút folyóirat körkérdésére (Mit jelent ma, 2008-ban magyarországi németnek lenni?) érkezett válaszok szerkesztett változatai, melyek egyszerre szólnak a magyarországi németekről, és rólunk, magyarokról.



    Hogyan lehet egy olyan kérdésre rövid választ adni, ami az egész életemet végigkíséri? Vagyis nem is az egész életemet, hiszen gyerekkkoromban ez a kérdés soha nem hangzott el.
    Ezért csak annyit: számomra magyarországi németnek lenni természetes állapot, mellyel az ember születésétől fogva felnő, melybe belenő. Egy életérzés, egy életmód, egy önazonosság, mely belülről nem változik, csak a körülmények, a környezet változhat körülötte.
    A válasz arra, hogy mit is jelent ma magyarországi németnek lenni, épp ezért nagyon sokrétű és nagyban függ a feltett kérdés szövegkörnyezetétől. Politikai, etnográfiai, nyelvészeti, kulturális, esetleg antropológiai értelemben?
    Jelentheti számomra az oly kedves nyelvet, a nagymamám remek sváb ételeit, az édesapám borospincéjét, az állandósult németországi rokonlátogatásokat, a sváb lakodalmakat, szüreti mulatságokat, disznóvágásokat. De jelentheti a külvilág felé oly nehezen elmagyarázható történelmi múltat, az örökös óvatosságot, a becsületetesség és szorgalom ellenére is nehéz mindennapokat, a félreértésektől és félremagyarázásoktól való félelemet és azt a tényt, hogy magyarországi németnek lenni nem mindenki számára természetes állapot.

Schubert Olívia
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának hivatalvezetője

A lap tetejére