NAPÚT 2007/8., B/3


Tartalom

Nagy Ildikó
A kártyavár mindig összedől?




* Az Egyesület vezető tisztségviselői között elnöki minőségben találjuk Batthyány Lajos grófot (1860–1951), id.Andrássy Gyula vejét, Győr és Győr vármegye főispánját, az 1848-as kormány miniszterelnökének unokáját is.

Filantróp kis kötvények


Az OTP Bank Pénzügytörténeti Gyűjteményéből
(Budapest, V. kerület, Vigyázó Ferenc u. 6. Telefon: 473-5617)



    A XIX–XX. század fordulóján rendkívüli népszerűségnek örvendtek a nagy példányszámban, kis névértékben kibocsátott nyeremény- és sorsjegykölcsönök, melyekből a Budapesti Szegénysorsú Tüdőbetegek Sanatórium Egyesület 1904. évi nyereménykölcsönét mutatjuk be.*
    1901 novemberében kezdte meg működését Budakeszi határában az Erzsébet királyné nevét viselő tüdőbeteg szanatórium.
    Az 1898-ban alakult egyesület hívta életre, amely első céljául Budapest közelében vagyontalan tüdőbajosok részére felállítandó gyógyintézet létesítését tűzte ki.
    A szükséges anyagi eszközöket közadakozásból igyekeztek előteremteni, de az országos gyűjtés nem fedezte a cél megvalósítását.
    A kormány a törvényhozás felhatalmazását kérte az egyesület részére nyereménykölcsön kibocsátása tárgyában, mely 1904. augusztusban törvényerőre is emelkedett.
    Ebben Lukács László pénzügyminiszter felhatalmazást kapott arra, hogy az Egyesületnek 3 millió korona névértékű, egyenként 5 koronáról szóló nyereménykötvény kibocsátására adjon engedélyt.
    Ennek értelmében kibocsátásra került 600 ezer darab, egyenként 5 korona névértékű kötvény, melyet október 7-én vezettek be a tőzsdére.
    A sorsjegykölcsön népszerűségének és a nemes célnak köszönhetően az árfolyam napokon belül emelkedni kezdett, év végére már elérte a 9 koronát is.



Szlanka András
gyűjteményvezető

A lap tetejére