november 23rd, 2020 |
0Rashwan Fathy Mohamed
Nemes földbirtokos családból származik, a 13. századig vezethető vissza a nemesi rang. 1249-ben IX. Lajos francia király vezetésével hadjárat indult Egyiptom ellen, elfoglalták Damietta városát, a jelentős kikötőt, a Rashwan Fathy család itt élt. A hadjárat során (1249-1250) számtalan francia tiszt vett egyiptomi nőt feleségül, innen származik a család európai vérvonala. 1261-ben a család a nemesi rangot és a földbirtokot szerzett, ezeket hétszáz év után Nasszer katonai puccsát (1952) követő földreform során elvették a családtól.
Dr. Rashwan humanista beállítottsága miatt helyeselte a birtok elkobzását és a parasztok között való szétosztását. Ez tartós konfliktust eredményezett a család többi tagjával, különösen nagyapjával, Rashwan Fathy Al Halawanival.
A Kairói Egyetem filozófia tanszékén végzett.
Kairóban szerezte első doktori fokozatát az „Arab Research and Studies” Intézetben, nyelvészeti témában.
Második doktori fokozatát Magyarországon, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen védte meg irodalom-pszichológiai témakörben.
Pályafutását szépirodalmi munkássággal kezdte. Három verseskötete jelent meg hazájában.
Politikai- és vallásfilozófiai nézetei közismertté váltak, miután cikkei jelentek meg ebben a témakörben. A diktatórikus rendszer és a vallás képviselői hamarosan támadni és üldözni kezdték. A fenyegetések hatására kénytelen volt többször elmenekülni hazájából: először Libanonba, majd Londonba. A kilencvenes évek végén világosan kirajzolódtak a markáns vonalak vallásellenes kritikájában.
Magyarországon a kilencvenes évek második felében számtalan valláskritikai írása jelent meg különböző magyar orgánumokban, melynek következtében 2003-ban a magyarországi iszlám közösség feljelentette a neves filozófust.