február 5th, 2016 |
0Horváth Ferenc
Költő, műfordító; 1948. február 28-án született Újpesten.
Az egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán szerzett magyar-orosz szakos tanári képesítést, a debreceni Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskolán pedig sakkoktatói oklevelet. A legfontosabbakat azonban – saját bevallása szerint – Lator László költői szemináriumain tanulta. Egyébként néhány fennmaradt gyermekkori verse azt mutatja, hogy már 13-14 évesen hibátlanul alkalmazta a magyar verstan legfontosabb törvényeit, sőt a szabályok kivételeiről is „tudott”.1985 óta Veresegyházon él és alkot. Nyugdíjba vonulásáig két évtizeden át irányította a Fabriczius József Általános Iskola általa megszervezett és országos hírűvé tett sakkoktatását.
Versei megjelenése jelentősebb lapokban, folyóiratokban: Mozgó Világ, Élet és Irodalom, Holmi, Ifjúsági Magazin, Napút, Polisz, Lyukasóra – 1982 óta.
Művei a Bartók és a Kossuth rádióban: A kegyesz és a pincekirályné (rádiójáték); versek irodalmi műsorokban, számos alkalommal; zömmel a hajdani Első közlésben.
Költészeti díjai: II. hely országos televíziós műfordítói versenyen; az első Aquincumi Költőverseny bronz babérkoszorúja; az Aquincumi Költőverseny két különdíja; a Mozgó Világ nívódíja (2002).
Műfordításokkal szerepelt a következő kötetekben: Fjodor Tyutcsev, Afanaszij Fet és Ivan Bunyin versei (1986, Európa Könyvkiadó); XX. századi cseh és szlovák költészet (1986, Európa Könyvkiadó); Oszip Mandelstam: Sófényű csillagok (1991, Móra Könyvkiadó); Buharaj Ravil: Vadszonettek koszorúja (1993, Jászkunsági füzetek).
Megjelent önálló verseskötetei:
Képzelmész iramatai (1995, Kráter Kiadó – Lator László előszavával)
A maradék idő (2000, Manila Nyomda – Tarján Tamás utószavával)
Hintalovon, táltoson (Gyermekversek, 2012, Syllabux Kiadó)
Egy galoppfutam konzerválása (2013, Kairosz Könyvkiadó)
Helyettük írtam (Irodalmi paródiák, 2015, Napkút kiadó)
Elkészült, kiadásra váró munkái, munkacímekkel: Jób könyve (Az ószövetségi könyv bibliai hűségű verses fordítása és más bibliai versek (Tervezve a Napkútnál, 2016-ra); Óda egy rongylabdához (Négy évtized válogatott versei); A kukkoló (Versek szerelemről, erotikáról); A kétkedés énekei (Válogatott szonettek és szonettkoszorú); Képzelmész összes fellelt iramata (Egy XIX. század eleji költő ”felfedezett” töredékes életműve); Nem kamu (Költői „játszadozások”); Marhaságok a hurkatöltőben (Limerikek); Ének a Turfon (Kis verses magyar galopptörténelem), Közelítgetések (Válogatott műfordítások); Karácsonyaink egybeérnek (Versek az év jeles napjairól); Utazás a szívem körül (100 „szíves” költemény).