Rólunk
– Vagyunk, hogy legyenek –
„A szélességet az ég derekán keresztül
méltán nevezhetjük tehát Napútnak.”
A Fazekas Mihály csízióiból kölcsönzött szó – mint műhelyelnevezés – printváltozatunk indulása, 1999 januárja óta, reméljük, illő néven foglalja össze törekvéseinket s bontja ki ars poeticánkat. Tudván tisztelve a Csontváry-jelenés fogalmát is, bennünket ez a magyarított szó, illetve tágan vett tartalma vezet: a Nap ekliptikája. (Véltük: Fazekas-magyarítás a kifejezés, Szentmártoni Szabó Géza azonban cikkében bőséges érvekkel bebizonyította, hogy – korábbi e szóhasználat. Írása bevezető bekezdéseink után olvasható.)
Amit útján bejár, körbeér a Nap. Otthonossága, biztonsága, melegség-adása. Hangozzék bár ez emelkedetten. Kéznyújtás táborok, nemzedékek, művészetek és tudomány, alkotóterületek, ismertek s pályára éppen indulók között. Nem a név szavatol. Mentése múlt-értékeknek, nyitása fiókoknak, dossziéknak, megszólaltatása az elhallgatóknak, felfedezése a csöndben alkotó fiatalnak vagy az éppen nem oly ifjú műteremtőnek. Nyitás és szárnyra bocsátás. Játékosság, lelemények.
Bőséges rovatszerkezetünk (több mint ötven tagolt belső részelem) is ezt a célt szolgálja – másutt (talán) nem található tájoló-egységek ajánlatával.
Oldalunk naponta frissül, többször is. Bizonyos közléstípusok ritmikusan ismétlődnek.
Az érkező anyagok számosságát – így is: leginkább a felfedezés s a frissítés szándékával – pályázatok kiírásával erősítjük. Ezen írásra serkentések legparttalanabbja a (még a printben indított) „Cédrus”. Szinte egész esztendőben bárki jóformán akármit beküldhet terjedelmi megkötöttség nélkül. Az év végén (vagy év végéig) kiválasztott mintegy néhányszáz pályamunka otthona immár online-felületünk. Itt hirdettük meg játék- és fotópályázatunkat. Következnek rendre újabbak is majd.
A Napút (eddigvolt) printélete és online-fürgesége között értelemszerűen van átjárás, a kettő azonban nem ismétli egymást (csak igen ritkán); az online – a Visszalapozó- és a Fénykör-rovat, újabban a négyosztatú Magyar Önazonosságtár gyűjtővolta – tudatosan hoz vissza az új olvasó elé korábban papíron közölt írásokat, füzéreket.
Törekszünk az olvasó színesebb kiszolgálására: képileg az összes közlésünket bevezető igényesen komponált fotó- vagy képzőművészeti alkotással, zeneileg a Hangszóló-rovat különb-különb kínálatával.
Műhelymunkánkat tükrözi a teljes böngészhető felület – igen, kevesebb nálunk a „semleges” kitekintés, közzététel, jelmondatunkat azonban törekszünk hűen követni:
EGYEDÜL EGYÜTT JOBB
- Az 1999 januárjában indult Napút 222 tematikus összeállítás után 2021 decemberében búcsúszámához érkezett. Az összes szám teljessége lapozható a Print-rovatban. Melléklete, a 150 Káva Téka-füzetek – ugyanígy.
- A naputonline 2016 januárjától létezik.
- 58 rovat + 10 a Magyar Önazonosságtár nagy egységen belül.
- 365 x 2 közlés egy esztendőben.
- Díjakkal – az év nagy részében folyó irodalmi pályázat.
- 2016 óta műhelyünk könyveket a Cédrus Művészeti Alapítvány logója alatt ad ki. Cím és rendelés szerint követhető mindegyik a Könyvesbolt-rovatban.
- A megjelent könyveket premieresteken mutatjuk be.