Napút-füzetek 40.


Napút 2009/10.

Harsányi István
A reformáció hatása a magyar közművelődésre

Szeget szöggel


Kolofon


Felelős szerkesztő:
Szondi György

Szerkesztő:
Bognár Antal

Szöveggondozó:
Kovács Ildikó

Tördelőszerkesztő:
Szondi Bence

ISSN 1787-6877
ISBN 978 963 263 113 4

Terjedelem: 44 oldal

Szűcs Ákos


Fellebben a tunika


Kultúrtörténeti esszék



S

zűcs Ákos vagyok, nős, két gyermek apja. Magyar–történelem szakos tanárként dolgozom. A gimnázium elvégzése után az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán végeztem 1993-ban. A szakdolgozatom során végzett kutatómunka irányította rá a figyelmemet a női szerepek, a női státusz érdekes változásaira a történelem folyamán.
    Másfél évtizedes tanári pályám során megtanultam egy vastörvényt: nem szabad unalmasnak lenni. Ha egy tanár unalmas, akkor önmaga alatt vágja a fát és sikertelen lesz. Ezért ezek az írások szórakoztató módon próbálnak bemutatni néhány érdekes kultúrtörténeti jelenséget a nők és a gyerekek történelméből – ha lehet ilyenről beszélni egyáltalán. Műfaját szórakoztató, ismeretterjesztő esszéként határoznám meg, és azt gondolom, hogy 10-től 90 éves korig bármilyen habitusú, bármilyen végzettségű embernek szórakozást és kalandos felfedezőutat jelenthet a kultúrtörténetben.


M

ai emancipált világunk női, ha régi korok asszonyainak, lányainak életéről olvasnak, olykor hideglelést kapnak. Igazságtalan törvények, szabadsághiány, brutális, rideg férj, ezek a sztereotípiák jellemzik a régi korok nőinek életét. Igaz-e ez a kissé sablonos kép? Igaz is meg nem is: olykor egy normál nő, olykor egy istennő, olykor egy rabszolganő élete tárul elénk. De vajon miért alakult így a női sors? Mi az, ami változik az idő vagy a korszellem változásaival? Mi az, ami állandó egy nő életében az ókortól az újkorig?
    És hogyan illeszkedik ezekbe a mai koroktól gyökeresen eltérő életvitelű és gondolkodásmódú időkbe a gyerek? Mindig ilyen volt a család? Mindig a szülők szeme fénye volt a kis jövevény? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, és talál néha megdöbbentő, néha boldogító, néha torokszorító válaszokat.

A lap tetejére