Várfok Galéria
Az egyik legelsőként alakult, máig folyamatosan működő, magánalapítású, kortárs művészetet bemutató galéria. Várfok 14 Műhelygaléria néven 1990-ben alapította a tulajdonos, Szalóky Károly.
A galériákra vonatkozó nemzetközi követelményrendszer képviseletével, a minőségi képzőművészet interpretálásával programgalériaként működik. A fennállása óta eltelt tizenhat év során kialakult a galériával hosszabb távon együttműködő művészek köre, akik közül egyeseket exkluzív szerződés köt a galériához.*
A Várfok Galériára kezdetben nagyon határozott, groteszk-frivol hangvétel volt jellemző az ide kötődő kiállító művészek – feLugossy László, Bukta Imre, Gerber Pál, Kungl György, Szurcsik József, Roskó Gábor – jóvoltából. Később a kortárs magyar képzőművészet meghatározó alakjai – Nádler István, Szirtes János, Koncz András, Fehér László, El Kazovszkij – együttműködnek a galériával. Mostanában pedig a fiatal generáció – főleg az ún. techno-realizmus – képviselői, mint Csiszér Zsuzsi, Csurka Eszter, Győrffy László és Király András is feltűntek a galéria palettáján. A tizenhat év során összesen több mint ötven művésznek volt eddig kiállítása; napjainkra kialakult az a 14-16 névből álló művészgárda, amelynek a galéria rendszeres munkabemutatót biztosít.
Programjában konzekvensen ragaszkodik a kortárs magyar képzőművészet fontos értékeinek bemutatásához, izgalmasnak ítélt vonulatainak megjelenítéséhez. Szigorúan kortárs művészeti profiljával, értékcentrikus szemléletével igyekszik elősegíteni új műalkotások létrejöttét és jelenlétét a kortárs művészeti piacon. A galériákban bemutatott művészek egyrészt a magyarországi neoavantgárd második nemzedékéhez tartoznak, másrészt a techno-realizmus képviselői, illetve történeti jelentőségű magyar és nemzetközi művészeti irányzatokhoz kapcsolódnak (Rozsda Endre, Françoise Gilot).
Az ismertebb, galériához tarozó művészek alkotásainak bemutatása mellett alkalmanként sor kerül a figyelmet érdemlő, tehetséges fiatal művészek munkáinak bemutatására egyéni vagy csoportos kiállítások formájában (pl.: Garázs Galéria, 1998; Nyári Tárlat, 1999; Rotáció, 2000, ClipArt – a Photoshop rajongói, 2003, Méreten Aluli, 2004, 2005). Ugyanakkor mostanában évente egyszer-kétszer tematikus kiállításokat is rendezünk, hogy művészeink munkáit más kontextusban, néha a galériához nem tartozó művészek társaságában is bemutassuk (zöldMÁNIA, 2004; Intim, 2004; Vörös és Fehér, 2004; Reflexió, 2004; Arc Poétika, 2005). Ezeken kívül, a közönség közvetlenebb bevonása céljából alkalom adtán performanszokat is lehet látni a Várfok utcában (Szirtes János – feLugossy László, 1996, 2000, 2003; Csurka Eszter, 2003).
1998-tól számos nemzetközi művészeti vásár (BAE, FIAC, ARCO, KunstZürich, KunstKöln, Cologne Fine Art), illetve külképviselet, kulturális intézet (Párizs, New York, Bécs, Zürich) kiállítója.
Az alapítás óta (1990 novembere) többször átalakult, megújult a Várfok Galéria. Elsőként 1996-ban a Spiritusz Galéria megnyitásával bővült az anyaintézmény. Az elnevezés átvétel, amely folytonosságot hivatott kifejezni: a Vízivárosi Galériát korábban Spiritusz Galéria néven vezető Szalóky névadása. Kezdetben tipikus lakásgalériaként működött, előszobával és mintegy 40 m2 kiállítási területtel. 1999-től 2002-ig pedig mint a Várfok Galéria gyűjtőit fogadó bemutatóterem, amolyan szalon, ahol részben Szalóky Károly gyűjteményéből és a galériákban letétbe helyezett művekből válogatott, időről időre megújuló kiállítás várta az érdeklődőket.
Az XO Galéria a legfiatalabb kiállítóhely, 1997-ben adták át. Az egykori önkormányzati szükséglakásból kialakított tér alapvető változásokon esett át. Ívelt, hajlított formájú falaival, high-tech hatású üvegfelületeivel, cégérével különleges belsőépítészeti kialakítású kisgaléria. A nagy belmagasság, a korszerű világítástechnika a galéria posztmodern stílusával együtt reprezentatív helyszínt biztosít tárlatok számára. A Várfok Galéria kiállítóhelyei között nincs stiláris vagy egyéb szempont szerinti specializálódás, ezzel együtt az XO Galéria kezdetben inkább az absztrakt, nagyobb méretű, variábilis megvilágítást igénylő művek kiállítóhelye volt.
A legjelentősebb változás a Várfok Galéria intézményi szerkezetében következett be: az eddig három kisgalériából álló komplexum helyét 2002 szeptembere óta két helyszín veszi át, a kiállítóhelyiségek a Várfok Galéria–Várfok Terem és Várfok Galéria–XO Terem nevet viselik a Várfok Galérián mint átfogó anyaintézményen belül. A korábban önálló kiállításoknak is helyet adó Spiritusz Galéria, amely gyakorlatilag a Várfok gyűjteményét bemutató gyűjtői szalonként működött, most a kibővített alapterületű XO Terembe költözött.
A Várfok utca művészeti látnivalóinak sorát bővíti az XO Teremmel szemben található Portál Galéria (Várfok u. 8.). A hely – nevéhez hűen – a nézelődés örömeit szolgáló kirakat-galéria. A koncepció megvalósítása nyomán a galéria utcai frontjáról minden hónapban más műalkotásban gyönyörködhetnek a járókelők. A földre festett lábnyomra állva, a kirakatüveg keresője elé behelyezkedve látványos képek számos részletén csemegézhet a kíváncsi szem. A galéria szolgáltatása non-stop igénybe vehető, mivel érzékelők közvetítésével a kiállított mű külön megvilágítást kap. A képnézegetési szokásokat formáló felhasználó Portál igazi képzőművészeti peep-show-t kínál látogatóinak.
A gasztronómia és a kultúra szerencsés találkozása az utcasarkon az Alkoholos Filc Kávézó (Várfok u. 15/b).
Az igényes kávézó a művészet örömeiben megfáradt vendégek számára kínál felfrissülést – természetesen a művészet segítségével. A kellemes terasszal bővített újabb Várfok utcai őrület a kortárs képzőművészet tollaival ékeskedik: a falakon El Kazovszkij, Bukta, Szirtes, Ujházi, Nádler, Weissenbacher képei láthatók. Specialitás a parányi kávézó több, ún. „művészpakkja”, amely egy-egy Várfok utcai galériákhoz tartozó kortárs híresség kedvenc burkolnivalóját kínálja.
2004-től bővült a Várfok utca galériás kínálata is, megalakult a Várnegyed Galéria (Budavári Önkormányzat), a Ponton Galéria (Moholy-Nagy László Iparművészeti Egyetem) és 2006-tól az OctogonArt Galéria is képviseli a kortárs művészetet a Vár aljában.
* A Várfok Galéria által képviselt művészek (2005): aatoth franyo, Csiszér Zsuzsi, Csurka Eszter, El Kazovszkij, feLugossy László, Françoise Gilot, Győrffy László, Király András, Mulasics László, Nádler István, Rozsda Endre, Szirtes János, Szotyory László, Ujházi Péter, Várady Róbert, Sebastian Weissenbacher.