Lakner László

képzőművész (Budapest, 1936. április 15.)

    „Lakner László, a festő – de egyidejűleg szobrász- és koncept-művész, plakáttervező és kísérleti filmes – sokrétű, korszakos budapesti munkásságának áttekintése érzékeny hiányt pótol a XX. századi magyar művészet forráskutatásában.
    Brendel János, Lengyelországban élő magyar művészettörténész – Lakner barátja és a 70-es évek konceptualista-»szamizdatos« varsói, krakkói és poznani kiállításainak fáradhatatlan szervezője – egy monográfia igényével foglalja össze ebben a kötetben Lakner László magyarországi működésének legfontosabb adatait.”

(Sinkovits Péter sorai a Frühwerk című katalógus bevezetőjében)


    „Lakner László magyarországi évei – ellentétben pl. Moholy-Nagy László, Vasarely Viktor vagy Hantai Simon magyarországi, fiatalkori tevékenységével – nemcsak a tanulmányok és a felkészülés jegyében teltek. Nyugodtan megállapíthatjuk, hogy Lakner az 1958-tól 1973-ig terjedő periódusban már egyénit és maradandót alkotott, egyik előfutára volt a későbbi, internacionális irányban felzárkózó, korszerű magyar művészetnek, Lakner New York-i és berlini működése hosszú ideig »tabu-téma« volt, magyarországi tevékenysége is csak az utolsó 10 évben kapta meg a neki kijáró elismerést.
    Az 1998-ban megkapott Kossuth-díj első fokozata azonban kárpótolta a ma 64 éves művészt a sokévi mellőztetésért, és lehetővé tette a magyar művészetértők régi és a legutóbbi 25 évben felnőtt új generációja számára az alig ismert lakneri mű objektív áttekintését, művészete értékeinek felmérését.”

(Brendel János szövege a Frühwerk című katalógus végén)


1950–54között a Képzőművészeti Gimnáziumban tanult, Viski Balázs László festőművész osztályán
1950–54között a budapesti Képzőművészeti Főiskola festő szakának növendéke, Bernáth Aurél tanítványa
1963első külföldi útja Olaszországban
1964második külföldi útja, látja a Velencei Biennálét
1965bécsi tanulmányút, kiállít az »Europahaus«-ban
1968az esseni Folkwang Múzeum tanulmányi ösztöndíjával beutazza Németországot és Svájcot
1972négy hónapos esseni tartózkodás a Folkwang Múzeum vendégházában
1974megkapja a DAAD berlini művészprogramjának éves ösztöndíját
1976elnyeri a brémai Paula Modersohn–Becker Alapítvány díját és Berlinben telepedik le
1977megkapja Berlinben a Német Művészeti Kritikusok Díját
1979az esseni egyetemen kap előadói meghívást
1979–80a berlini egyetem művészettörténeti szakán kap előadói meghívást
1981–82egyéves New York-i tartózkodás a PS 1-intézet ösztöndíjával
1982professzori kinevezést kap az esseni egyetem művészeti fakultására, azóta Berlinben, Essenben és Budapesten él és dolgozik
1998megkapja a magyar állam legmagasabb művészeti kitüntetését, a Kossuth-díj első fokozatát
20001970-ben festett önarcképe a firenzei Uffizi Galéria gyűjteményébe kerül, budapesti munkásságáról Das Frühwerk-1958–1973 címmel megjelenik Brendel János monográfiája az Új Művészet kiadó és a Niessen art print publishers (Essen) gondozásában, magyar és német nyelven.
2004a varsói Zacheta múzeumban Koncept-művek és Celan-képek címmel nyílik kiállítása, Budapesten és Berlinben készült műveiből retrospektív kiállítása nyílt a budapesti Ludwig Múzeumban. A kiállítás katalógusa Metamorfózis címmel 300 oldalon ad áttekintést Lakner László ötvenéves munkásságáról. A kiállítás kurátorai Néray Katalin, a budapesti Ludwig Múzeum igazgatója és Thomas Hirsch német művészettörténész voltak. A kiállítást Konrád György nyitotta meg.