Janota Gábor
fagottművész (Torda, Románia, 1936. január 27.)
Iskolai tanulmányait Győrben végezte, kitűnő rendű érettségi és az ottani zenekonzervatóriumi tanulmányai (zongora és fagott főtanszak) befejezése után a budapesti Zeneakadémiára nyert felvételt, ahol 1961-ben kitüntetéses diplomával fagottművészi és tanári képesítést szerzett.
1958-ban a müncheni Nemzetközi Fagottversenyen II. díjat nyert (az első díjat nem adták ki).
1962–1970 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara első fagottosa, 1977–1993 között a Magyar Állami Hangversenyzenekaré. Évtizedeken keresztül a Liszt Ferenc Kamarazenekarban is játszott.
E három zenekar tagjaként számtalan hanglemezfelvételben és külföldi hangversenykörúton vett részt.1970–1972, 1974–1976 között a London Symphony (Ontario állam, Kanada) első fagottosa.
Mint szólista és kamarazenész Magyarországon kívül szerepelt Nyugat-Németországban, Franciaországban, Svájcban, Kanadában, az USA-ban, Ausztriában, Belgiumban, Bulgáriában.
A Magyar Hungaroton cég számos szóló hanglemezt, illetve CD-t készített vele: Vivaldi: 5 Fagottverseny, Vivaldi: 6 Fagottverseny (mindkettő a Liszt Ferenc Kamarazenekarral), Mozart: Fagottverseny (a Magyar Rádió zenekarával), J. Ch. Bach: B-dúr Fagottverseny, Hummel: F-dúr Fagottverseny (utóbbi kettő a Liszt Ferenc Kamarazenekarral), Láng István: Two Preludes for a Postlude (a Kodály Vonósnégyessel), Kortárs Magyar Zene Fagottra (Kocsis Zoltán és Körmendi Klára közreműködésével).
Mint szólistával és kamarazenésszel számos felvételt készített vele a Magyar Rádió, ezenkívül a Bayerischer Rundfunk (München), a Süddeutscher Rundfunk (Stuttgart), valamint a CBC Rádió (Toronto, Vancouver). Számos nemzetközi versenyen vett részt mint zsűritag: München, Prága, Ancona, Toulon, Manchester.
Számos magyar és külföldi szerző írt számára művet, a kortárs magyar művek fáradhatatlan külföldi népszerűsítője. A magyar és egyáltalán a kortárs művek bemutatásáért háromszor tüntette ki az Artisjus. A Magyar Rádió 1969-ben nívódíjban részesítette. 2001-ben Liszt-díjat kapott.
Zenepedagógiai munkásságának állomásai: 1966–1968 és 1993–1994 között a Győri Zeneművészeti Szakiskola és Főiskola tanára, 1972 óta a Budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia tanára (jelenleg docense). Vendégprofesszor volt külföldön (1974–1976 University of Western Ontario London, Ontario, Kanada,1985–1986 University of Toronto, 1986–1987 University of Victoria, Victoria, BC Kanada). Mesterkurzusokat tartott különböző kanadai egyetemeken kívül az USA-ban, Ausztriában, Belgiumban és Angliában.