A társadalom öt pillére
A Nádasdy Akadémia Nádasdladányban, a Nádasdy-kastélyban 2004-ben már a hetedik évadjának rendezvényeit tartotta meg. Amikor 2000-ben a Társadalom öt pillére elnevezéssel került sor nagyszabású szimpóziumra, ahol a magyar szellemi élet vezető egyéniségei fejtették ki álláspontjukat, egyetértve az Alapítvány elnökének, Nádasdy Ferencnek a koncepciójával, egyúttal meghatároztuk azokat a főbb területeket is, amelyekre a Nádasdy Akadémia tevékenysége során összpontosítani kíván. Ezek a következők: I. Természet és környezet, II. Kultúra és művészet, III. Tudás és oktatás, IV. Egészség, megelőzés, orvoslás, V. Gazdaság, termelés és fogyasztás.
Az azóta eltelt időszakban a Nádasdy Akadémia e nagy témakörökből választotta ki rendezvényei, szimpóziumai tematikáját úgy, hogy napirendre tűzte a mai társadalom néhány égető kérdését, és törekedett arra, hogy ismét csak az egyes szakterületek kiemelkedő művelőinek bevonásával minél szélesebb körökhöz juttassa el a problémák megfogalmazását és a lehetséges megoldásokat, amelyeket az előadók fogalmaztak meg.
Az Akadémia és a Nádasdy Alapítvány hagyományainak megfelelően ez alkalommal is közreadjuk az évadban elhangzott előadásokat. Sorozatunk most megjelenő két kötete a következő szimpóziumok anyagait tartalmazza:
I. Ökológiai gazdálkodás és a jövő (első kötet) 2004. június 19.
Ács Sándorné, Ángyán József, Czeller Gábor, Frühwald Ferenc, Dr. Márai Géza, Dr. Nagy Attila, Podmaniczky László, Roszik Péter, Dr. Seregi János, Dr. Tanka Endre, Tar Ferenc
II/a. Általános és közéleti műveltség: egészségvédelem mint környezetünk része (második kötet) 2004. július 24.
Dr. Kopp Mária, Dr. Mikola István, Dr. Misz Irén, Dr. Nagy Attila Dr. Páldy Anna, Dr. Rókusfalvy Pál, Prof. Dr. Szirmai Imre
II/b. Egyén és társadalom: a bizalom helyreállítása (második kötet) 2004. augusztus 7.
Dr. Finta József, Dr. Jávor István, Jelenits István, Prof. Dr. Kornai János, Dr. Somogyi Andrea, Dr. Tóth István György, id. Dr. Zlinszky János
Az elhangzott előadások megerősítették az Akadémia korábban hangoztatott meggyőződését, hogy csak a külső (environment) és a belső világok (invironment) harmóniájával teremthető meg a biológiailag és szellemileg-lelkileg emberhez méltó élet. Célunk, hogy a szimpóziumokon elhangzottak hozzájáruljanak az országban megindult és észlelhető pozitív változások előmozdításához, a negatív folyamatok és jelenségek felismeréséhez és orvoslásuk felkutatásához.
A három szimpóziumon elhangzott 26 előadás és két hozzászólás anyagát adjuk most közre két kötetben azzal, hogy a Nádasdy Akadémia következetesen érvényesítette eredeti koncepcióját, a környezet és a művészet összekapcsolását. Idén harmadszor rendeztük meg a Vonósnégyes Párbeszéd a Természetben című kamarazenei fesztiválunkat. Ezen felül miden rendezvény befejezéseképpen koncertek hangzottak el, ahol az Akadémia alkalmat adott számos fiatal művésznek a bemutatkozásra.
Nádasdy Ferenc,
a Nádasdy Alapítvány kuratóriumának elnöke