A Föld megszámlált napjai
Akárhogyan is jött létre az élet, mindenképpen egy csodában élünk. Ha a Föld isteni eredetű, úgy a Teremtésben élünk, ha villámok erejével álltak össze az aminosavak valami módon élő szervezetté, annak is el kell kápráztatnia bennünket. Az biztos, hogy a 4,5 milliárd éves bolygón élő fajok egyike vagyunk, aki nem látszik túl hálásnak létéért.
Büszkék vagyunk az emberi öntudatra, részben ezek miatt tartjuk magunkat embernek.
De vajon elég szabadok és elég tudatosak vagyunk-e ahhoz, hogy életben tudjunk maradni ezen a bolygón?
Mit ér az emberi szabadság és értelem, ha csak a bioszféra pusztulása árán képes kiteljesedni? Nevezhetjük-e magunkat humánusnak, ha például a gazdasági racionalitásnak nevezett rövidlátóság miatt vesztik el emberek a munkahelyüket és egész erdők az életüket?
Nevezhetjük-e magunkat racionálisnak, ha elpusztítjuk létfeltételeinket, ha a pazarláshoz való ragaszkodás háborúkkal veszi el a szegényektől, amit még lehet?
Túlságosan előreszaladt a fejlődés, már embertelenül jó gépek és embertelenül átláthatatlan intézmények vesznek körül bennünket. Mindenki rég elfelejtette, hogy annak idején miért hoztuk őket létre, és mára versenyezni kényszerülünk saját intézményeinkkel, gépeinkkel. Újra át kellene gondolnunk, hogy mit akarunk elérni a minket segítő eszközökkel, és hogy ezek valóban segítenek-e bennünket.
A különféle emberi kultúrák, társadalmak döbbenetes változásokra voltak képesek, ezért nyugodtan bevallhatjuk magunknak, hogy most újra nagy választás előtt állunk: meg kell változtatnunk eddigi stratégiánkat. Tovább nem lehet úgy viselkednünk, mintha egy végtelen világban élnénk. Bár saját érzékszerveinkkel kevéssé érzékelhető, mégis fel kell fognunk, hogy elérkeztünk határainkhoz.
Mi volt ez a bukkanó? |
Gondos Gábor
a Föld Napja a Trafóban szervezője