Tóth Sándor
szobrászművész (Miskolc, 1933. március 19.)
Millenniumi bronzkapu |
Budapesti Rendőr főkapitánysága
politikai Nyomozó Osztály, V/a. csoport. |
Szigorúan titkos. Tárgy: Képzőművészeti Főiskola nemzetőrsége. |
Budapest, 1959. január 13. I. 1957. márciusban az ifjúsági szervezet vezetősége lemondott, mert nem volt hajlandó elfogadni az MSZMP irányvonalát. A hallgatókat Szovjetunió ellen hangolták, kihasználva azt, hogy négy személy meghalt közülünk. Az április 4-i ünnepséget a Főiskola a zeneművészeti Főiskolával közösen tartotta meg, mert nem vállalkozott senki az ünnepi beszéd megtartására. A főiskolai hallgatók az ünnepséget bojkottálták úgy, hogy a hallgatók közül meghalt Komondi Sándor önarcképeiből kiállítást rendeztek. A május 1-i felvonuláson nem vettek részt, annak ellenére, hogy az iskola vezetőség elrendelte a felvonulást. Tóth Sándor szobrászhallgató megmintázta a Dáviddal küzdő Góliátot, – én Dávid szobrot készítettem – és a közülük meghalt Csürös Zoltánról linómetszetet készített. -6- 11./Tóth Sándor/: Miskolc, 1933. Kulcsár Zsuzsanna:/ munkás származású, főiskolai hallgató, nőtlen, Budapest II. Hermann Ottó u. 5. szám alatti lakos. Nevezett tagja volt a nemzetőrségnek, Melocco Miklós társaságához tartozott. A párttitkár elmondása szerint jelenleg is ellenséges kijelentéseket tesz. Nevezett op. nyilvántartásban nem szerepel. Szükséges hálózati úton való feldolgozása abból a célból, hogy annak alapján nyilvántartásba vehessük. |
/: Ember József r. ezds.:/
csop. vez. Készült: 5 pld-ban. |
/:Kovács András r. fhdgy.:/
alosztályvezető. g:Gy. |
/:Molnár Ferenc r. fhdgy.:/
V – 150384/1 |
Az 1986. november 4-én feloldott megfigyelés és művészetem alakulása között okozati összefüggést vélek. Az iratok megismerésével életem számtalan megmagyarázhatatlan eseménye világossá vált előttem.
Köszönöm az alant felsoroltaknak és másoknak; művészettörténészeknek, múzeum-, intézmény- és vállalatigazgatóknak, köztisztviselőknek plébánosoknak és püspököknek, egyszóval mecénásaimnak, hogy feladatokkal láttak el és kiálltak mellettem. Név szerinti köszönet azoknak, akik életem alakulásához nagymértékben hozzájárultak: Túry Géza, Udvardy József, Zinger Ferenc, Kartal Ernő, Keresztes Szilárd, Gyúró Imre, Fodor Géza, Vágvölgyi János, Séra Gyula, Töröcsik Frigyes, Fekete Titusz, Severino Ragazzini, Enzo Fantini, Helmut Jungwirth, Karl Schulz, Robert W. Hoge, Attila Gyarmathy.