Vata Emil
díszlettervező (Hódmezővásárhely, 1932. augusztus 8.)
A 90. zsoltár összefoglaló címe: Az élet mulandóságának tanulsága. A mi esztendeinknek napjai hetven esztendő, vagy ha feljebb, nyolcvan esztendő, és nagyobb részük nyomorúság és fáradság, amely gyorsan tovatűnik, mintha repülnénk. (10. vers, Károli-fordítás) A számvetést, ha kedvez az én Uram, be is fejezhetem.
Szeretett szülővárosomban, Hódmezővásárhelyen drága szüleim, szegénységük ellenére a Református Bethlen Gábor Gimnáziumba írattak. Az egyházi iskolából állami lett, Németh László irodalom helyett egészségtant taníthatott, órái így is felejthetetlenek. Rajztanárom, Kiss Imre beajánlotta képeimet a háború utáni első hódmezővásárhelyi képzőművészeti kiállításra, ahol többek közt jelen voltak Kohán György, Endre Béla és Tornyai János képei.
A Képzőművészeti Főiskolára felvételiztem, politikai kérdésen csúsztam el. A zsűri tagja volt az Iparművészeti Főiskola igazgatója, Schubert Ernő, aki rajzaim alapján átvett az ő iskolájába, és ott az akkor alakult színpad főtanszakon végeztem 1955-ben. Oláh Gusztáv és Varga Mátyás kiváló művésztanáraimtól tanultam, a rajzot és a festészetet Vén Emiltől. Ezek az évek szakmailag örömteliek, de lelkileg terhesek. A koncepciós perek ideje volt ez a főiskolán is. A zsarnokság szülte félelem elszigetelt minden egyéni kérdést és véleményt. A fájó kérdésre, miért születtem e mulandó világra, Isten adott választ, mikor megkeresett bátor, hívő iskolatársaimon keresztül. Ne félj, mert megváltottalak, neveden hívtalak, enyém vagy. (Ézsaiás: 43.1)
Pályámat a Pécsi Nemzeti Színházban kezdtem, s rövid kitérővel itt is fejeztem be. Kivételes élményt jelentett számomra, valamennyi Illyés-darabot én tervezhettem, s a személyes kapcsolat által véleménye megerősítette munkámba vetett hitemben. Tiszták (1969), Orfeusz a felvilágban (1975), Testvérek (1972), Tamási Áron: Ősvigasztalás (1966), Sárospataki István: Táncpestis (1976), Strauss: Bécsi vér (1988), Puccini: Bohémélet (1993), Shakespeare: Macbeth (1960), III. Richard (1964), Sosztakovics: Kisvárosi Lady Macbeth (1964), Janácek: Jenufal (1966), Handel: Julius Caesar (1967), Shakespeare: Rózsák háborúja (1967). Néhány cím a huszonegy balettdíszletem közül: Bányászballada (1961), Pókháló (1962), A veronai szerelmesek mártíriuma (1969), Rómeó és Júlia (1991).
Verdi: Don Carlos |