Almár Iván

csillagász (Budapest, 1932. április 21.)

    Művész szülők gyermeke vagyok, őseim vagy rokonaim között természettudományokkal foglalkozó nem található. Apám Almár György festőművész és lakberendező, anyám Veszprémi Lili zongoraművész és zenepedagógus volt. A művészetek szeretetét tőlük örököltem és tanultam. Ennek ellenére gyerekkorom óta csillagásznak készültem, pályám egyenesen vezetett az ELTE matematika–fizika szakán keresztül az akadémiai Csillagvizsgáló Intézetbe még 1954-ben. Azóta kutatóként – tíz év megszakítással – ez a munkahelyem. Feleségem, dr. Illés Erzsébet ugyancsak csillagász, akivel 1959 óta élünk boldog házasságban, és akivel együtt is dolgozunk, főképp a felső légkör szerkezetének, sűrűségfluktuációinak kutatásában.
    A kutatási téma megjelölése tulajdonképpen felvet egy kérdést: valóban csillagász lettem-e, vagyok-e egyáltalán? Akik cikkeimet és könyveimet olvassák, rádió- és tévészerepléseimet figyelemmel kísérik, azok számára világos, hogy noha foglalkozásomat csillagászként jelölöm, valójában évtizedek óta kizárólag űrkutatással foglalkozom. Az ötvenes évek közepe óta az asztronautika, a műholdak és űrszondák világa az, ami igazán érdekel – mind kutatóként, mind a kutatások szervezőjeként, mind ismeretterjesztőként. Arra vagyok büszke, hogy 1956-ban részt vettem az első, asztronautikával foglalkozó bizottság, majd egyesület megalapításában, nem sokkal később a mesterséges holdak megfigyelését végző magyar hálózat létrehozásában, később a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium megalapításában, az első, űrkutatással foglalkozó egyetemi kurzusok megindításában, az Űrhajózási lexikon és más alapvető művek szerkesztésében stb. Űrkutatási munkásságomért lettem 1980-ban a fizikai tudományok doktora és címzetes egyetemi tanár, 1997-től az Űrkutatási Tudományos Tanács elnöke.
    A rádióban 1946-ban szerepeltem először, első csillagászati előadásomat 1951-ben tartottam, első tudománynépszerűsítő cikkem 1952-ben jelent meg a Természettudományi Közlönyben. Az Élet és Tudományban évtizedekig rendszeresen megjelenő Kozmikus Krónika és számtalan más cikk és előadás szerzőjeként, valamint könyveimben is folyamatosan azt a meggyőződésemet próbáltam terjeszteni, hogy mennyire fontos, hasznos, sőt jövőnk szempontjából alapvető jelentőségű a világűrben folyó űrkutatási és űrhasznosítási tevékenység. Sajnos nem vagyok, nem lehetek biztos abban, hogy sikerült erről az olvasókat meggyőznöm. S egyre kevesebb az olyan fórum Magyarországon, ahol igénylik a tudományos ismereteket.
    A csillagászat és az űrkutatás is nemzetközi együttműködést kíván. Több nemzetközi szakmai szervezet mellett elsősorban a Kármán Tódor alapította Nemzetközi Asztronautikai Akadémia tagjaként és egyik vezetőjeként dolgozom különféle nemzetközi asztronautikai programokban, például az egységes terminológia és egy 16 nyelvű szótár létrehozásában. Kedvenc témám mégis a Földön kívüli civilizációk kutatása tudományos eszközökkel, az e kutatásokat koordináló SETI bizottság alelnöke voltam tizenöt éven keresztül.
    Ez a négy ügy, a kutatás, a szervezés, az oktatás és az ismeretterjesztés foglalkoztat csaknem ötven éve. Lehet, hogy így a spektrum túl széles, valószínű, hogy egyetlen téma mélyebbre hatoló kutatásával nagyobb sikereket érhettem volna el, de ennél szélesebb az érdeklődésem, és a nagyfokú specializálódás soha nem elégített ki. Bár gyermekeink nem folytatják szép foglalkozásunkat, örömmel tölt el, hogy részben az egyetemen, részben a Magyar Asztronautikai Társaságban ma is rendszeresen találkozom olyan fiatalokkal, akik lelkesednek az űrkutatásért, és készek erre a nem könnyű pályára lépni.