Lesenyei Márta
szobrászművész (Budapest, 1930. január 13.)
Kivételezett életet éltem, mert amiről álmodtam, beteljesedett. Kicsi lányként jó férjet, gyermekeket, tanulmányaim közben valamiféle sikert, beteljesedést, ötvenéves koromban már nyugodt, boldog öregséget kívántam.
Eszményképem Madame Curie volt. Tizenhét-tizennyolc éves koromban olvastam Eve Curie könyvét édesanyjáról, s ez a könyv – úgy éreztem – meghatározta életemet. Madame Curie megszállottan szerette szakmáját, őrült erővel kereste és találta meg a megoldásokat; ami azután a halálát is okozta. Végig tudta, várta és belenyugodva fogadta ezt a tényt – mert tudván tudta, hogy fáradsága az emberiség javára lesz, gyógyulást hoz sokaknak.
Szerettem volna én is ilyen konoksággal dolgozni, elhivatott szakmai úttal indulni, aztán jöttek drága gyermekeim, gyönyörűek és kedvesek, s a szakma kezdett szűkülni és szürkülni. Pár év múlva – hála édesanyámnak és szobrász férjemnek – újra dolgoztam ebben a varázslatos világban. 1972-ben vettünk egy házat Zsennyén, a kis Vas megyei faluban, s azóta újult meg életünk.
Mondanivalómat tulajdonképpen úgy kellett volna kezdjem, hogy soha nem gondoltam a jövőre, mert nemigen volt jövőnk – mindig a következő munkára figyeltem, egy portréra, figurácskára, egy kézre, amit jól kell megformázni, a gyermekeimre, akik jól tanultak s csodálatos emberek lettek. Legnagyobb örömöm, hogy politikai tárgyú szobrot nem kellett csinálnom annak idején, most pedig – drága tanáraim bár látnák – templomok oltárait, falait, liturgikus díszeit készítem. Ezekkel a szobrokkal, templomokkal ha adok a gyermekeknek egy csepp mézet, egy csepp ízlést, egy csepp hitet: kell ennél szebb, kell ennél több?
Kiállítások: Országszerte megszámlálhatatlan köztéri műve áll (Budapest, Miskolc, Pécs, Székesfehérvár, Komló, Oroszlány, Debrecen, Sopron, Komárom, Gyöngyös, Balatonboglár, Salgótarján, Felsőpetény, Győr, Balatonszemes, Derecske, Pásztó, Kiskőrös, Mosdós, Ózd, Kecskemét, Siófok, Balatonszemes, Iregszemcse, Kőszeg, Szombathely, Szekszárd, Csörötnek, Körmend); a legújabbak: a második világháborús jánosházi emlékmű és Bajor Gizella a veszprémi szemináriumban.
Díjak: Budapest Főváros Tanács díszkút-pályázat II. díj (1957); Munkácsy-díj (1957); I. Kisplasztikai Biennálé II. díja (1967); Miskolci Nagydíj (1972); Érdemes Művész (1976).