(A szerző névjegye) Kalász Márton 1934-ben született dél-baranyai német családban. Első verseskönyve 1955-ben jelent meg, a legújabb 1996-ban Sötét seb címmel. Téli bárány című regénye a Magyarországon élő németek sorsát tárja fel 1933-tól 1960-ig, a regényt német nyelvre is lefordították. Kalász Márton 1991 és 1996 között Németországban élt a stuttgarti magyar kulturális intézet igazgatójaként, majd ösztöndíjjal végzett kutatómunkát Tizedelőcédulák című készülő könyve megírásához.
|
„Vitéz Sáfári János született 1888. 2 hó, 2án első Világháboru lefojása – Harctéri szolgálata és Fegyverténye – Mind legfiatalabb Reszerwista 1909 beli Katona mindjárt a Háboru kezdetén benn voltam és elvittek (mentem) Szerbiába a 11 Tábori Tüzér ezreddel mint nicht Vormeiszter és ott harcoltunk szeptember elejéig és asztán fölmentüng az Orosz frontra és ott voltam az Orosz fölbomlásig vagyis össze omlásig 918 December l4igben kaptam a kis ezüstöt. Mert Galiciában Kirof előtt nagyon sulyos Harcaink fojtak le tartottuk vissza az ellenséget – a Frontot. (Vortempirte kartáccsal lőttük el az iszonyu sok Oroszt.) És ugy tovább az Orosz Fronton voltam egész végig…”
A „tizedelőcédulákra”, amelyek végül e befejezés előtt álló könyv címét alkotják, egy tolnai, németkéri családi emlékirat lapjain bukkantam. Szigeti József, neve szerint lehetne magyar, származása szerint valamelyik német tartományból Magyarországra vándorolt család fia, felkelőként részt vesz az 1849–49-es szabadságharcban, s 1949 őszén osztrák hadifogságban tengődik. Egy esős novemberi napon az osztrák tisztek a földvári várban a foglyok közt tizedelést rendelnek el – nem az ismert reglama szerint, de márványkehelyből fehér vagy fekete cédula kihúzásával. Ami a bekötött szemmel várakozónak végzetes, a tüzet vezénylőnek legyen bizsergető. E megrendítő epizóddal kezdődik a magyarországi németek (és más kisebbségek) történetéről, sorsáról szóló könyvem, s halad napjainkig, egy szolidaritásról, szép emberi magatartásról tanúskodó epizódig. A hajdani tizedelőcédulák párhuzamaival kutatásaim idején gyakran találkoztam, a történetcsinálók alkalmi „önbizsergetését” túlélőkkel naponta találkozom.
|