június 18th, 2024 |
0Tatár Rózsa: Álmok selyemre festve
Kedves Vásárlónk!
Megrendelt könyveinket (folyóiratpéldányainkat) a banki átutalásos fizetést követően postai úton veheti át. A feltüntetett postaköltség egyetlen példány feladására vonatkozik.
Számlaszámunk:
11713012-21181665
Cédrus Művészeti Alapítvány
A küldeményeket igyekszünk a megrendelés beérkezését követő napon, de legkésőbb három napon belül postára adni.
Lehetőség van a kiadványt kedvezményesen a szerkesztőségben is megvásárolni:
Cím: 1136 Pannónia u. 6.
Tel: +36 30 511 3762
Köszönjük, hogy vásárlásával értékeli munkánkat.
217 oldal
Cédrus Művészeti Alapítvány, 2024
ISBN: 978-615-6180-96-4
eredeti ár: 2900 Ft
webshop ár:
2 320 Ft + 760 Ft postaköltség
Megrendelés
Ajánlás:
A magyar irodalom legjobb ismerői közül sokan úgy tartják, a legszebb című magyar regény Kemény Zsigmond: Ködképek a kedély láthatárán.
Hozzátehetjük, legalább ennyire remek, sokatmondó és talányos cím az Álmok selyemre festve.
„…egy befutott művész a saját álmait akarja megszőni…” olvashatjuk Tatár Rózsa legújabb regényében, ami lehet a főszereplő, Szilvia, gobelin- és festőművész vallomása, de az írónő ars poétikája is.
A selyemfestés nagyon artisztikus, sok türelmet és gondosságot igénylő technika, s a végeredmény, az áttetsző selyemkép éppoly sejtelmes, többértelmű, mint az álom.
Ne gondoljuk, hogy tipikus művészregényt tartunk a kezünkben. A több dimenziójú mű legalább annyira szerelmes, mint társadalmi regény.
Egy magyar főiskolás lány és egy olasz egyetemista fiú bécsi találkozásából kibontakozó szenvedélyes szerelem útjába az Európát kettéosztó „vasfüggöny” gördít akadályokat. A hetvenes, nyolcvanas évek Magyarországa a kádári konszolidáció, a puha diktatúra időszaka, amelyben Szilviának, ha nem is zökkenőmentesen, de sikerül egzisztenciát teremtenie a szocializmus viszonyai között.
A regény történelmi kereteit az Aldo Moro-gyilkosság, a rendszerváltoztatás és az azt követő évek adják.
A történet talán legizgalmasabb vonulata a szerelem ábrázolása, alapvetően a nő szemszögéből, a női test és lélek elmélyült, cizellált ábrázolása, aminek a szerző – más regényeinek s drámáinak tanúsága szerint – szakavatott ismerője.
(Baranyai Zsolt
irodalomtörténész)
Részlet a regényből:
Amikor Aldo Morót elrabolták, elmaradtak a levelek. Szilvia Budapesten az újsághírekből próbálta megfejteni, miért. Az eszébe sem jutott, hogy Magyarországra, csak szűrt hírek jutnak el. A média tele volt a római tüntetésekkel. Korábban vágyakozva gondolt Olaszországra, de elérhetetlennek érezte. Most köze van hozzá, amióta Patrickot ismeri.
Minden nap megnézte a postaládát, és minden nap csalódott.
Aztán megfordult a fejében, hogy talán belekeveredett valamibe? Talán éppen Aldo Moro elrablásába? Megrettent a gondolattól, kicsit önmagától is, hogyan juthatott ilyesmi eszébe. És ekkor döbbent rá, hogy nem is ismeri igazán Patrickot.
Másfél évvel korábban a Grinzingben nem látott mást, csak az észbontóan szép férfit, a tekintetét, amely nem eresztette, és beleszeretett egy pillanat alatt.
Ahogy a lépcsőről ránézett a két fiúra, észrevette, hogy a szakállas tekintete rávillant, és ott is maradt. Szilvia körbenézett, visszafelé is átsiklott rajtuk a tekintete.
A fekete a körszakállas, kék szemű csak őt nézi, azok a gyönyörű hullámos fürtjei, jaj… Hűűű, ez a fiú…