október 2nd, 2024 |
0„Az ember, aki valamiért is tudott élni, nemcsak valamiből…” (Kovács katáng Ferenc beszélgetése Kocsis Istvánnal)
Kedves Vásárlónk!
Megrendelt könyveinket (folyóiratpéldányainkat) a banki átutalásos fizetést követően postai úton veheti át. A feltüntetett postaköltség egyetlen példány feladására vonatkozik.
Számlaszámunk:
11713012-21181665
Cédrus Művészeti Alapítvány
A küldeményeket igyekszünk a megrendelés beérkezését követő napon, de legkésőbb három napon belül postára adni.
Lehetőség van a kiadványt kedvezményesen a szerkesztőségben is megvásárolni:
Cím: 1136 Pannónia u. 6.
Tel: +36 30 511 3762
Köszönjük, hogy vásárlásával értékeli munkánkat.
237 oldal
Cédrus Művészeti Alapítvány, 2024
ISBN: 978-615-6801-13-5
eredeti ár: 3490 Ft
webshop ár:
2 790 Ft + 1100 Ft postaköltség
Megrendelés
Ajánlás
„Az ember, aki valamiért is tudott élni, nemcsak valamiből…” Miért örülök annak, hogy Kovács katáng Ferenc beszélgetésünknek éppen ezt a címet adta?
Mert ez idézet a Bolyai János rendkívüli küzdelmeiről írott drámám talán legfontosabb jelenetéből.
„Világos, hogy ennek a küzdelemnek a legmélyén az van, hogy valamiből élni vagy valamiért élni, de ebben a küzdelemben nem a küzdő felek fontosak. Ennek a küzdelemnek az üzenete fontos. (…)
Még győzhetek, a győzelmemhez csak az kell, hogy az emberek felismerjék, legnagyobb érdekük, hogy megvalósuljon a valamiért való élet kultusza…”
De rövidesen arra döbben rá, hogy a küzdelem a valamiért való élet vereségével már eldőlt. S ha „az embernek, aki valamiért akar élni, és nem valamiből, nincsenek esélyei, akkor az ember sorsa megpecsételődött.”
Részlet a könyvből
KkF: „Üljön össze ezerszer ellenem a Színházi Törvényszék, mit bánom… ez komédia.” (Jászai Mari – A megkoszorúzott – , monodráma)
A Jászai Mari életének egy napjából kikerekített monodráma eléggé bizarr és különleges eseményről szól. Nem részletezem a tartalmát. Olvasni kell! Bennem azonban felveti azt az égető kérdést, hogy napjainkban milyen hatású a színidirektorok szerepe, szellemisége a színpadon. Milyen a viszonyod velük? Hogy fogadják manapság a drámáidat?
KI: Most vallom be először, hogy A megkoszorúzott című monodráma legelső változatát akkor írtam, amikor rádöbbentem, hogy végveszélybe kerülhet a magyar színműírás, ha nem születik ismét meg egy olyan rendelet, amely arra kényszerítheti a színházigazgatókat, hogy támogassák a kortárs magyar drámát.
Válaszképpen írtam vagy megnyugtatásomra?
A darab tulajdonképpen arról szól, mit élt át Jászai Mari, amikor Színházi Törvényszék elé állítják, mert nem viselkedik úgy, ahogyan elvárják tőle…
Jászai így vall önmagáról és a színjátszásról:
– Nincs jogom könnyekkel könnyíteni magamon… A komédiásnőnek gyerekjáték könnyeket előcsalni… Csak tiszta szívből nevetni, örülni nehéz a komédiásnőnek… Mert Jászai Mari komédiásnő egész életében a tragikus szerepkört gyakorolta. (…) Hát ha nem hiszek az ember nagyságában, akkor… De hát még születnek Széchenyi Istvánok, egyre több születik. S ha a színház felnő önmagához, akkor a leghatékonyabb segítség az ember megváltásában… A színház elő fogja készíteni a csodát… Megteremti a szakrális fejedelmet… Az ember megvilágosodik. A csoda történik meg: az ember megpillantja az Igazságot. Szókratészokat, győztes Szókratészokat nevel a Színház… Ráébreszti az Embert arra, hogy nem a pillanatnak kell élnie… Nem gyarló Önmaga válik meghatározóvá… Felszabadul… Látóvá válik. Látni fogja az Élő Égi Igazságot, a Legyőzhetetlent… Látni fogja azt az Igazságot, aki Isten önvédő megnyilatkozása… Megvilágosodik… Az Embert bizony a Színház megvilágosítja… S a megvilágosított ember győzedelmeskedik: önmaga felett és a mulandóság felett… Bizony szent háborút vívunk a Színházban… A szakrális beavatások helye lesz a színház: sikeres beavatásokon fogunk ámulni. A katarzis maga a tisztítótűz… Mi is történik a valódi drámában? A tragédiát az teszi igazi drámává, hogy főhőse az adott drámai helyzetben csak akkor győzedelmeskedhet, ha nem győzedelmeskedik. Vereségében diadalmaskodik: nem megsemmisül, hanem belép az örökkévalóság kapuján… És e kapu fénye elárasztja a nézőteret… És a katarzis ellenállhatatlan erővel sugalmazza, hogy aki meg akarja tartani életét, elveszti, aki pedig földi céloknál nagyobbakon tartja tekintetét, az megnyeri. A katarzis a halhatatlanság itala… A katarzis más minőséggé formálja az embert… Azzá, aki megvívja szent háborúját a sátánnal… És aki a valódi katarzist legmélyebben átéli, megpillantja Teremtőjét… E pillantásba belehal és újjászületik… Áldott legyen a katarzis! Áldott legyen a beavató színház minden szent rítusa: megvilágosító ereje és hatalma.