április 18th, 2024 |
0Barna Júliára emlékezünk
Hajdúdorogon született 1946-ban. Hajdúdorogon halt meg 2024. április elsején.
Pár napja kérésünkre küldött több verséből hármat közöltünk. Kérni kellett mindig tőle – vagy másfél évtizede. 2015-ben Időkirály címmel műhelyünk kiadta első verseskönyvét.
Egy-két esztendeje elértük, hogy féltve őrzött eszmélkedő önéletírását – a családjára hagyta volna a sokszáz oldalt – egységekben elküldje hozzánk. Közzé tettünk belőle részleteket – úgy, hogy beszélgetéseink után arra határozott: aktuális időben (a mindenkori „akkornap”) újrafogalmazza a kilenc évvel korábbi tépelődéseket … és együtt publikáltuk a 2013-as gondolatokat a 2022-ben születettekkel.
⇒http://www.naputonline.hu/2022/08/12/barna-julia-felhovaros-reszletek/
⇒http://www.naputonline.hu/2022/12/19/barna-julia-felhovaros-ujabb-reszletek/
*
A kezdet – visszatekintve:
„2013-ban megírtam az életrajzomat. A Felhőváros címet adtam neki, ugyanis a végén a történéseknél sokkal több lett a történések érzésbeli és gondolati kivetülése, ezeket nevezem felhővárosnak. Talán túl sovány a történet önmagában, nem elég kalandos, nem elég érzelmes. Viharaim belül maradtak, semmi látványos, semmi színpadra vihető dráma. Az érzések és gondolatok felhőjében bolyongok végig, keresem a miérteket, a lehetett volnákat, de a kérdésekre olykor nincsenek válaszok, a válaszokból pedig újabb kérdések nyílnak. Ebből a körforgalomból nem szabadulhatok, mindig újabb körökre indulok. Mindig találok valamit, amit még nem mondtam ki soha. Nincs megszépítő messzeség, csak megértőbb távlat. Ha megértettem, akkor vége van a leckének, a tapasztalatot, amit ajándékozott, elraktároztam, már elengedhetném az egészet, de nem tudom mégsem elengedni, mert ez az egyetlen életem van, tehát mindig újraélem, és a részletek mindig új értelmezést kapnak. A kiírás, mint terápia is működik, és ha eltávolítani nem is tudom az egészet, enyhébb tüneteket okoz az emlékezés.”
Párhuzamos gondolkodásfüzére torzó marad. A család örökségében.
Búcsúzunk, Júlia. Gondolataid, sok versed oldalaink őrzik. Jó vissza-visszatérni hozzájuk.
*
A kiváló költő távozását ki vette észre? Jeles – jóllehet nem dús – életművét ki tartotta számon? Figyeltünk rá, kértük verseit – megjelentettük a Napútban, a Napút Online-on is, gyakran. A kortárs magyar költészet erős részese volt – jóformán ismeretlenül. Műhelyünk felfedezte, segítette (ő pedig munkáival bennünket).
(A szerkesztőség)
*
A mai magyar költészet sok tucatnyi ilyen alkotójáról tudunk a Napútnál. Érdemtelenül (szinte) „névtelenek” . Tervem volt hetvenüktől egy antológiát kiadni. Nagyobb munka, már nem futja.
Bővebben: ⇒http://www.naputonline.hu/2023/03/07/hol-a-kolteszet-mostanaban-levelfa-64/
(Szondi György)