november 26th, 2023 |
0„Titokzatos és törékeny élményünk az emlékezés” (Papp Nikolett rajzai)
A Petőfi-emlékév előtt tisztelegve Papp Nikolett képzőművész János vitéz-rajzaiból válogattunk. E csodálatosan szép kiadvány 2018-ban a Magyar Napló és a VVV-Art Kft. gondozásában látott napvilágot.
Papp Nikolett eredetileg rézkarcokat és linómetszeteket készített. 2013-ban kezdett el irodalmi művekhez rajzolni; ihletforrása főképp a XIX. századi magyar költészet, a magyar történelem és néphagyomány. Eszköze a színes ceruza és a tojástempera lett. Versekhez, elbeszélő költeményekhez készült képei nem a hagyományos értelemben vett illusztrációk, hanem az általa feldolgozott művekben – népmesei fogalommal élve – azt az „élő-haló forrásvizet” lelte meg, mely őket azóta is az örök életre táplálja.
Rideg Zsófia
„Azon a napon keresni indultam: látni-, értékelni- és megértenivalót. Mit csinálnak a kollégáim? Végignéztem egy kortárs tárlatot. De amit kerestem, azt végül nem ott, hanem este találtam meg, váratlanul, egy törökbálinti ház kis szobájában. Rajzokat és festményeket, amelyek formailag és tartalmilag is tele vannak gazdagsággal. Egyetem óta nem találkoztunk. Megérintett, megállított és nagyon inspirált az, ahogy Papp Nikolett dolgozik. A többrétegű, átélt, értékes alkotási folyamat. A csendessége, mélyre hatolása, magasságokat érintése.” (Mészáros Ágnes, festőművész, 2023. november 5.)
•
Papp Nikolett
Rajzaim elé
Gondolataim e két mű iránt érzett mélységes tiszteletemről szóljanak.
Nem rajzaimhoz adok útmutatást, csupán az élményt osztanám meg, amely oka és egyben célja is volt a János vitézzel és a Toldival történő foglalatosságomnak. Annak élményét, ahogyan ez a két költemény, lassan ráborulva az ember tudatára és észrevétlenül hántva le róla az idő ráacélosodott abroncsait, a lélek eszmélését keresi, hogy kellő mélységekig eljutva, annak emlékezetéhez suttoghassa felejthetetlen szavait.
Titokzatos és törékeny élményünk az emlékezés, mert hamar belezuhan a múltba és nagyon nehezen oldódik le az idő kerekeiről. Nem elég tudomásul venni, hogy a János vitéz és a Toldi megszólít bennünket, hanem muszáj emlékezni, s azt egészen személyessé téve kitágítani létezésünk határain kívülre, hogy megérthessük, miért vagyunk velük egyek! Mert az őket körülölelő mesei és történelmi díszlet sem él, ha nincs a mindent átfogó, a Jelent megérintő emlékezet. Valóságtartományának kiásása nélkül a történet tetszhalott, ami benne van csak az időben létezik: fogalmak, elmélet, egyszeri kaland, beleöregedve valami homályos nosztalgia sokasodó ráncaiba… Pontosabb e valóságtartományt életnek nevezni, mert csak az a való, ami él, ami színről-színre mutatkozik meg bennünk és körülöttünk; egyszerre van jelen keletkezésben és elmúlásban… S ami Egy és Él, az az Út és az Igazság.
Petőfi és Arany megnevezte bennünk ezt az utat. János vitéz és Toldi alakjában két hatalmasan erős lélek támadhatott fel általuk, akik nevük és bejárt pályájuk kétféleségében, megjelenésük sűrűségében különbözők, de földi létünk valódi értelmét megfogalmazó erejüket tekintve azonosak. Azonos az atmoszféra, melyből megidézésük első pillanatában kiválni látszanak, hogy majd az égő, tüzes nap világosságával lépjék ki az utat nekünk és emeljék fel azt bennünk is az egekig… Mert a Toldi durva szálakból szőtt véres szövete és a János vitéz könnyed kelméje mögött is több szinten zajlik a megidézett erő tisztulása. A Toldiban az érzelmek teljes skáláján, az üvöltéstől a végtelen csendig, amíg az öntudatlan indulat hatalmas fizikai küzdelmek jelmezében hőssé nem válik a kegyelem által. A János vitéz kelméjének gyönyörű mintái kitapintásával szívünk rendje szerint ismerhetünk magunkra. De finom szálú anyaga mögül is fel-felvérzik a mindannyiunk tudatát gúzsba kötő halál és enyészet, amely túlélésének a záloga, hogy János vitézzel együtt vagyunk úton, s az ő szeretet-ereje sarkall minket is továbbhaladásra… Történetük az Erő átlényegülésének előrehaladtával a földre hullott víz természetét követi: ahogy a csermely folyammá duzzadásában egyszerre van meg a végtelen vizek emléke és ígérete, úgy van jelen az út elején a nap lángoló forróságában, de égető különvalóságában is emlékezet és ígéret, amelyekhez hűen nyílni, emelkedni, befogadni kell, hogy éles fénye sejtjeinkbe olvadt valósággá válhasson.
Petőfi és Arany küzdeni tanítanak a küzdelem lélektanának magaslatain. Példázatuk a küzdelemnek arra a mindannyiunk zsigereit átható ősélményére épít, mely lényege és célja szerint a teljes éberség eléréséig gyötrelmes élményeken, s azok variációs lehetőségeinek kínzó sokaságán keresztül tapasztaltatja meg a lélekkel a felemelkedés stációit… János vitéz és Toldi teszik, amit a Mindenség törvényei szerint tenniük kell. Feladatuk végrehajtásának kérlelhetetlenségében erejük és cselekedeteik monumentálissá nyílnak, készen magukba fogadni és alakítani a lényünk legmélyét alkotó legtisztább vágyunkat: az egyetlen elhívásra való jól megfelelés vágyát.
E két csodálatos költemény, mint folyam, az Időtlenben ered, s a Végtelen horizontján enyészik el. Míg szavaival velünk van, a mi eszmélésünkért esdekel.
Tisztelet a magyar irodalom halhatatlanjainak, János vitéznek és Toldi Miklósnak!
Papp Nikolett – pályakép
TANULMÁNYOK
1988 – 1990 – A brüsszeli Académie royale des Beaux-Arts növendéke;
1990 – Felvételt nyer a Magyar Képzőművészeti Főiskola képgrafika szakára;
1995 – König Róbert tanítványaként képgrafikus művész diplomát szerez;
2004 – 2007 – Elvégzi a Magyar Képzőművészeti Egyetem vizuális nevelés és környezetkultúra tanár szakát.
KIEMELTEBB CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSOK
1994 – Városi Kiállítóterem / Kalocsa
– Pató Róza és növendékei / Hatvan
1995 – Főiskolások csoportos kiállítása / Román Nagykövetség, Budapest
1996 – XVIII. Országos Grafikai Biennálé / Miskolc
1997 – Castellani Art Museum of Niagara University / USA
– Kert Galéria / Piliscsaba
– Domb Galéria / Szentendre
1998 – Fundamenta Biztosító Székház / Budapest
– Világbank Székház / Budapest
1999 – Almássy Kastélyszálló / Kétpó
2000 – XX. Országos Grafikai Biennálé / Miskolc
– Vásárhelyi Őszi Tárlat / Hódmezővásárhely
– Híd Művészeti Alkotóközösség / Óbudai Társaskör
2001 – Angol Akvarell Magyar Ecsettel / Budapest, Kecskemét, Csongrád, Sárvár
– Fióka Art Galéria / Budapest
2002 – Fióka Art Galéria / Budapest
– Fióka Art Galéria csoportos kiállítása / Tihanyi Bencés Apátság
2003 – Fióka Art Galéria csoportos kiállítása / Tata
2004 – Fióka Art Galéria csoportos kiállítása / Margitszigeti Víztorony
– Olajág Keresztény Művészeti Társaság vándor kiállítása / Eger, Debrecen, Budapest
2005 –“ 100 nyomat – 100 művész”/ Magyar Rézkarcoló és Litográfus Művészek Egyesülete és az Interart Stuttgart közös szervezése/ Stuttgart
– Olajág Keresztény Művészeti Társaság kiállítása / Budapest
2006 – Olajág Keresztény Művészeti Társaság kiállítása / Budapest
2011 – Városi Művelődési Központ / Tamási
2013 – II. Országos Rajztriennálé / Salgótarján
2015 – 33. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat
– Petőfi Szülőház és Múzeum / Kiskőrös
2018 – “Il segno del sacro” / Torrita di Siena, Olaszország
2021 – “Zrínyi Miklós élő öröksége” /Stefánia Palota, Budapest
–Szabó Magda pályázat kiállítása / Kerepesi Szabó Magda Művelődési Ház
EGYÉNI KIÁLLÍTÁSOK
1996 – Dózsa Művelődési Ház, Mini Galéria / Budapest
1997 – Városi Művelődési Központ / Kalocsa
2003 – Fióka Art Galéria / Budapest
2004 – Városi Művelődési Központ, Kisgaléria / Kalocsa
– Galéria 2000 / Hódmezővásárhely
2014 – Falumúzeum / Törökbálint
2015 – Két Hollós könyvesbolt / Budapest
2017 – Arany-ünnep” / Művelődési Ház, / Verőce
– „Duna Nap” , Duna-Ház / Torockó
– „Toldi írójához elküldöm lelkemet” Klebelsberg Kultúrkúria / Budapest; Hagyományőrzők Háza / Budajenő
2018 – Károli Gáspár Református Egyetem / Budapest
2019 – Arany-palota Kiállítóterem / Nagyszalonta; – Könyvbemutatók a „János vitéz – Toldi” könyv kapcsán /Budapest, Nagyszalonta
2022 – Szeretetláng kápolna / Törökbálint
2023 – ZMG galéria / Csopak
Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének,
a Magyar Grafikusművészek Szövetségének,
a Rézkarcoló és Litográfus Művészek Egyesületének.
ELISMERÉSEK
2015 – Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum alapítványának különdíja
2018 – Arany János-emlékév Emlékbizottsága pályázati támogatásának elnyerése könyv kiadásához
2021 – „Zrínyi Miklós élő öröksége” pályázatának I. díja
A kötet az Írók Boltjában és a Líra könyvesboltokban továbbra is kapható.