október 12th, 2023 |
0Reök György Aba: KI TAGAD MEG KIT?
Előzmények
• http://www.naputonline.hu/2023/10/08/foldeak-ivan-tagadd-meg-apad-tagadd-meg-a-neved/
• http://www.naputonline.hu/2023/09/29/reok-gyorgy-aba-hozzaszolas-egy-recenziohoz/
• http://www.naputonline.hu/2023/06/28/foldeak-ivan-oroksegunk/
Szerkesztői megjegyzés
A vélemények további kifejtését, a két álláspont bővebb ismertetését – ezennel részünkről lezárjuk. (A szerkesztőség)
•
Kedves Földeák Iván!
Írása merő inszinuáció, amennyiben olyan szándékot tulajdonít nekem, amely nem csak távol áll tőlem, hanem épp az ellenkezőjét célozta a recenziójához kiegészítésként fűzött hozzászólásom. Ennyire félreérthető lettem volna? Azt igyekeztem megmutatni, hogy természetszerűleg a Reök család is sokszínű, és a hazafias, polgári, keresztény alapjai ellenére is voltak, vannak a tagjai között másként gondolkodók. Pusztán emiatt – ha nem tettek ártalmára másoknak – nem ítélem el egyiküket sem. A felsorolásban elsősorban érzelmektől mentes ténymegállapításokra törekedtem. Ugyan miért kellene szégyelljem Dirner Gusztáv feminizmusát? Vagy Bajcsy-Zsilinszky Endrével a rokonságot? Dr. Reök Iván sebészorvos esete viszont némileg más, de azt hiszem, Ön ebben a kérdésben – mint ahogy általában is a Reök családot illetően – kevésbé tájékozott, mint én. Nem kell tehát az említett személyeket ellenemre védelmébe vennie, mert szó nincs a megtagadásukról, életük átírásáról, különösen nem holmi uralkodó széljárásnak megfelelően. Ezzel szemben viszont igenis elvárható a tisztázás, a néven nevezés, az őszinteség. Akkor is, ha ez egyeseknek nem tetszik.
Mindez részemről nem érinti a hagyományos és előremutató baloldali értékek (mint pl. a nemek egyenjogúsága vagy a szociális érzékenység) fontosságának elismerését. Abban tehát egyetértünk, hogy a Reök-ök a szabadgondolkodású, a fejlődést elfogadó és előre vivő réteghez tartoztak. Abban viszont téved (netán fogalomzavar?), hogy a mérvadó családtagok ne lettek volna nemzetben gondolkodó, konzervatív beállítottságú emberek. A kettő nem zárja ki egymást.
Abban sincs köztünk vita, hogy Lévai Katalin családregénye értékes hozzájárulás nem pusztán egy nevezetes magyar család emlékének fenntartásához, hanem a 20. századi magyar történelem sajátos optikájú feldolgozásához is. Azon pedig nincs csodálkozni való, hogy Az örökhagyó c. könyvnek – részben a szerző személye miatt, részben témájából adódóan – aktuálpolitikai áthallásai is vannak, amint arra az Ön reakciója is rávilágít.