június 20th, 2023 |
0Németh Erzsébet: Paczot Judit – Dóczy Andrásnak
E levelet 405 évvel ezelőtt, a költő, Balassi Bálint unokahúga írta a férjének, aki tragikus körülmények között halt meg Bethlen Gábor hódító hadjáratának következtében.
1618
Szerelmes uram, alázatos és engedelmes szolgálatomat ajánlom Kegyelmednek. Az úr isten igen jó egészséges hosszú élettel áldja meg kegyelmedet.
Édes szerelmes uram, minthogy öcsém uramat asszonyom kegyelmedhez bocsátá, akarék kegyelmednek írnom és kegyelmed egészsége felől tudakoznom, kérvén kegyelmedet, édes szívem uram, minthogy az öcsém szolgáiban jönnek Tokajból vissza, írjon kegyelmed tőlök a maga egészsége felől. Én, istennek hála, jó egészségben vagyok, csak a kegyelmed egészsége felől hallhatnék minden örvendetest. Szepesi Istvánt csütörtökön visszabocsátottam, a lovasokból négyet hagytam itt. Bizony, édes szerelmes uram, ha lehetséges volna, bár valakit küldene kegyelmed ide az uraimból, mert asszonyomnak semmi szolgája nincs itthon, ki az öcsémmel vagyon, ki pedig a szüretre, ha pedig innét elindulunk, szegény leszen, hogy senki nem leszen velünk, mindazáltal a kegyelmed jóakaratja.
Kegyelmedet kérem édes szerelmes uram, írja meg azt is, mely napon megyen be Kassára. Asszonyomnak ő kegyelmének az a szándéka, ha isten azt adja érnünk, a jövő szerdán megindulunk, Bökibe megyünk, ha oda érkezünk, onnét is írunk kegyelmednek. Édes lelkem uram, bizony zelenka körtvét örömest küldtem volna, de csak egy sincsen, egyebet sem tudtam mit küldeni, ha lehetne, magamot küldeném kegyelmedhez. Kegyelmedet kérem mégis írjon egészsége felől.
Ezek után szerelmes uram, kegyelmednek magamat és szolgálatomat ajánlván, adja isten hallhassak minden kedvest a kegyelmed jó egészsége felől, és láthassam igen hamar való nap kegyelmedet.
Tárkány, szombaton 1618.
Kegyelmed szolgáló atyjafia míg él
Paczot Judit
•
Paczoth Judit a Sáros és Szepes megyei birtokos családból származó böki Paczoth Ferencnek a második házasságából született gyermeke, akit eredetileg papnak szánt a család. Később azonban úgy gondolták, házasodjon meg, vegye el Palugyay Erzsébetet. 1578 táján kerül sor a tárkányi örökösnővel kötendő házasságra. Felesége csak rövid ideig élt, 1591-ben elhalálozott, gyermek nem maradt utána, vagyona pedig a férjére szállt.
Paczoth Ferenc második feleségének még előkelőbb asszonyt választott, a főúri családból származó Balassa Annát, a költő Balassi Bálint fiatalon megözvegyült húgát. A költő többször is meglátogatta őket nagytárkonyi kastélyukban, sőt egy ideig fia, János is itt nevelkedett.
Paczoth Ferencnek Balassa Annától két gyermeke született. Juditon kívül az ifjabb Ferenc.
Paczoth Judit eladósorba kerülvén, a nagylúcsei Dóczy András kassai főkapitányhoz ment feleségül, aki Dóczy Orbán, Hunyadi Mátyás kincstartójának és püspökének leszármazottja volt. Ő is magas méltóságokat töltött be már fiatalon, ezért voltak, akik gyanakodón figyelték. Bárói címet kapott, Bars és Szatmár vármegyék főispánja, királyi főpohárnok, szatmári, majd Felső-Magyarországi főkapitány. Sorsa azonban tragikusan alakult.
Bethlen Gábor erdélyi fejedelem egyesíteni akarta Észak-Magyarországot és Erdélyt az ő fejedelemsége, illetve királysága alatt. Célja megvalósításának első állomása Kassa elfoglalása volt.
A felvidéki hadjárat során az erdélyi hadak 1619. szeptember 3-án érték el Kassa városát. Dóczy András császári főkapitány – aki maga katolikus vallású volt –, kevés katonájával kilátástalannak látta a harcot, tekintettel a város protestáns vezetőségére. Másnap létrejött a város átadásáról szóló szerződés, amelynek kikötése volt, hogy senkinek: sem a katolikus híveknek, sem pedig papjaiknak nem eshet bántódása.
I. Rákóczi György, kassai generális – Bethlen Gábor híve – azonban nem tartotta be ígéretét. Amikor hajdúi szeptember 5-én bevonultak a városba: Dóczyt bilincsbe verték és elhurcolták Erdélybe, a három jezsuita papot, akiket maga Dóczy hívott a városba, mert a katolikusoknak nem volt papjuk – szigorú őrizetbe vették. Kétnapi éheztetés után megpróbálták hittagadásra bírni őket. A sikertelen kísérlet után, szeptember 7-én ismét rájuk törtek és válogatott kínzások után Márkot és Menyhértet lefejezték, Istvánt pedig halottnak vélve egy közeli szennygödörbe vetették, majd mellé dobták a másik két áldozat testét is. A kegyetlen kivégzésről még a protestáns lakosság is mély megdöbbenéssel értesült, igazságtalannak tartották a brutális eljárást.
Bethlen ennek ellenére sem engedélyezte, hogy a katolikusok méltó temetésben részesíthessék mártírjaikat. Csak hat hónap múlva adott rá engedélyt, amikor egy díszlakomán vendégül látta Forgách nádort és katolikus feleségét, Pálffy Katalint. A fejedelem táncra kérte a nádorné asszonyt, aki csak azzal a kikötéssel ment vele táncba, ha tisztességgel eltemetheti a szennygödörbe vetett három pap holttestét.
Dóczy Andrást feltehetően méreggel végezték ki a fogarasi várban. Paczoth Judit 1623. március 5-én hívta meg Zemplén vármegye nemeseit Nagytárkányba, ahonnan Leleszre vitték és a prépostság templomában temették el férje maradványait.
•
Az Ötszáz év – ötven hölgylevél összefoglaló című Cédrus-nívódíjas gyűjteményből.
Ld. még ⇒ http://www.naputonline.hu/2017/12/11/nemeth-erzsebet-molnar-borbala-edes-gergelynek-1799/
http://www.naputonline.hu/2018/09/19/nemeth-erzsebet-nok-irtak-levelek-regi-kincsek/
http://www.naputonline.hu/2019/06/15/nemeth-erzsebet-varday-kata-levele-nyary-palnak/
http://www.naputonline.hu/2020/09/07/lorantffy-zsuzsanna-i-rakoczy-gyorgynek/palnak/
http://www.naputonline.hu/2021/04/22/nemeth-erzsebet-grof-markovich-miklosne-levele-karman-jozsefnek/
http://www.naputonline.hu/2022/07/24/nemeth-erzsebet-kun-ilona-bethlen-miklosnak/
http://www.naputonline.hu/2022/12/29/nemeth-erzsebet-bethlen-zsuzsanna-barcsay-abrahamnak/