április 30th, 2022 |
0Magyar Miklós: Párizs „legfestőibb” tere, a Place du Tertre
*
A Place du Tertre
A Place du Tertre a szó szoros értelemben „festői”, mivel a festők birodalma. Aki volt már Párizsban, minden bizonnyal ellátogatott a Montmartre-ra is. Ott pedig a legnagyobb látványosság a Place du Tertre, ahol a turisták nyüzsgő tömege bámészkodik a teret, a Montmartre fölé magasodó Sacré-Cœur bazilikát vagy alkalmi modelljüket megörökítő festők állványai körül.
Turisták a Place du Tertre-en
Készülő portré
A Place du Tertre a múltban
A tér neve, Tertre magyarul dombot jelent, mivel a Montmartre legmagasabb pontja. A térképeken már 1336-óta szerepel. A 14. században a Montmartre Apátságát övező fal határolta körül. Az alábbi, 1625-ből származó metszeten az Apátság, a fal és a puszta földterület látható.
A montmartre-i Apátság 1625-ben
1130-ban VI. Lajos király, aki állandó konfliktusban állt a pápával, elrendelte, hogy egy női Apátságot építsenek a Montmartre-on. Ez volt a 13. századtól hatszáz éven át a királyság egyik leggazdagabb intézménye. Az Apátság feje, az apátnő, nem tétlenkedett. A Place du Tertre-en gyakorolta ítélkező jogait: itt állították fel a büntetések végrehajtására szánt akasztófákat. Az utolsó, általa halálra ítélt bűnözőt 1775. június 28-án akasztották fel a téren. Egy bizonyos Pierre Cavallé két lányt erőszakolt meg. A 18. században mindössze három ház állt a Place du Tertre-en, amelyeket a 19. században romboltak le. 1870-ben, a poroszok elleni háború idején a téren százhetvenegy ágyút helyeztek el.
Ágyúk a Place du Tertre-en
A Place du Tertre mai állapotának kialakítására 1921-ben került sor, amikor Párizs városa megvásárolta, a régi házakat pedig leromboltatta.
A híres festők mai utódai a Place du Tertre-en
A Montmartre-on a 19. század végén és a 20. század elején olyan neves festők alkottak, mint Utrillo, Modigliani, Picasso vagy Braque. Ma nyoma sincs ezeknek a zseniknek. A hatóságok minden évben százötven, egy négyzetméternyi területet ad bérbe a festőknek hatszáz euróért. Örökös harc folyik a tér hat nagy vendéglője és a festők között a teraszok terjeszkedése miatt. 2017-ben a festők összefogtak és tiltakoztak, amiért szerintük a tér elveszti varázsát.
Étterem a Montmartre-on
Made in China
A turisták szívesen visznek haza emlékül a Place du Tertre-en vásárolt festményt a Sacré-Cœur-ről, az Eiffel toronyról, a Notre-Dame-ról vagy Montmartre utcáiról. Ezeket a képeket 100 és 500 euro között lehet megvásárolni. Ugyanezeket a festményeket ugyanitt ennek az árnak a tizedéért is meg lehet kapni. Ezek Kínában, fényképek alapján, szériában gyártott képek. A gyanútlan turista örül, hogy a Marius és hasonló francia hangzású aláírással ellátott „alkotáshoz” ilyen jó áron jut hozzá.
Kínai festmények
Kíváncsi újságírók utánajártak, hol is készülnek ezek a verhetetlen árú kínai képek. A Montmartre-tól 10.000 kilométerre fekvő dél-kínai Dafen városáig kellett utazniuk, ahol egy egész „festőgyár” működik. Egy Wang Wu-Liang nevű képmásoló elárulta, hogy havonta akár ötven képet is fest, és szívesen elmenne Párizsba, hogy láthassa azokat a színhelyeket, amiket csak fényképről ismer.
A kínai „festménygyárban”