március 11th, 2019 |
0Bellus Ibolya: Zarándoklás a cédrusokhoz – Magyarországon
Nem Libanonban, mint Csontváry képének címe mondja.
Az én első Cédrusom a Cédrus Művészeti Alapítvány, amely könyvbemutatóit, remek estéit a Nádor Teremben tartja, ebben a páratlanul szép épületben, amely a Vakok Intézetének ad otthont. A Nádor Terem pedig Habsburg József (Antal János) főhercegről, alias József nádorról kapta a nevét, minthogy a magyarok által nagyon kedvelt főherceg volt a Pesti Vakok Intézetének alapítója, bőkezű támogatója.
Második zarándoklatomhoz, egy valódi libanoni cédrushoz a nádor személye a kapocs, aki „a legmagyarabb Habsburg” kitüntető név birtokosa volt. A főherceg ugyanis szívesen időzött Alcsútdobozon, ahol kastélya kertjét saját kezűleg művelte, pompás arborétumot alakított ki (vendégként megfordult nála Jókai és Vajda János is). A Csaplári-erdőben 1833-ban magról ültetett egy libanoni cédrust, s noha a botanikusok szerint ilyen egzóta nem marad meg honi talajban, a nádor fája ma is ott virul a Vértes erdejében. Semmilyen jelzés nem mutatja a helyét, de jó harminc évvel ezelőtt még turistaút vezetett hozzá. Meg-megtorpanva, a régi emlék sugalmazta ösvényen mentem, s rátaláltam.
(Az MTA híre, hogy a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. egy fajtahonosítási kísérleti program első lépéseként a szenttamási Almásy-kastély parkjában 2018. november 30-án „kertalapító fát” ültetett: egy libanoni cédrust.)
A csaplári libanoni cédrus koronája (fotó: Bellus Ibolya, 2019. február 22.)
Szerkesztői kiegészítés
Akit a cédrusfajok (elsősorban az atlasz-, de a himalájai, a libanoni s igencsak elvétve a ciprusi) hazai előfordulásai különösebben érdekelnének, megjegyeznénk, hogy a kérdéskörnek egyre gazdagabb irodalma van. Akár erdészeti alkalmazási is:
http://ngt-erdeszet.emk.nyme.hu/soproni-muhely/tartalom.htm
S hogy országszerte találkozhat szép, terebélyes példányokkal:
jelentős számú magánkertben ugyanúgy, ahogy számos közterületen: városi közintézmények udvarain, parkokban, arborétumokban. Fővárosiaknak ajánlható idősebb libanoni példány a Fedák Sári által ültetettnek hitt cédrus a II. kerületben (Kondor út).
Illusztráció: Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban